PARTNER PORTALU
  • BGK

Większa Nysa? Burmistrz chce poszerzenia granic miasta

  • MN    28 lipca 2016 - 09:45
Większa Nysa? Burmistrz chce poszerzenia granic miasta
Nysa chce powiększyć swoje granice (fot. wikipedia)

• Nysa chce być większa i do końca roku przygotuje koncepcję powiększenia miasta o nowe tereny.
• Władzom miasta zależy przede wszystkim na przyłączeniu terenu strefy ekonomicznej.
• Burmistrz nie wyklucza też poszerzenia Nysy o sąsiednie wsie.
O sprawie informuje „Nowa Trybuna Opolska”. Jak powiedział dla gazety Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy, jeszcze przed końcem roku projekt zostanie przedstawiony do społecznej debaty z radnymi i mieszkańcami. 

Władzom miasta zależy przede wszystkim na przyłączeniu około 150 hektarów terenu strefy ekonomicznej w obrębie wsi Radzikowice i Goświnowice. Takie działanie ma spowodawać, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić wysokich opłat za odrolnienie gruntu przed jego zagospodarowaniem. Burmistrz nie wyklucza jednak, że Nysa mogłaby zostać powiększona o sąsiednie wsie, leżące administracyjnie na terenach gminy.

Gazeta przypomina jednocześnie, że już kilka lat temu był pomysł, aby Nysę powiększyć m.in. o tereny wsi Konradowa. Ale takie konsekwencje jak wymiana dokumentów czy wpisów w księgach wieczystych zniechęciły mieszkańców Konradowej do zmian. Burmistrz Nysy zgadza się, że powiększenie miasta o sąsiednie wsie musiałoby się odbyć za zgodą mieszkańców.

Sprawa poszerzania granic miast stała się głośna szczególnie po ostatnim projekcie powiększenia Opola, który został przyjęty przez rząd, mimo oporu gmin mających oddać część terenów. Marszałek województwa zapowiedział nawet, że wraz z dwoma posłami opracuje mechanizm rekompensacyjny dla gmin, które oddają swoje tereny dużym miastom.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.