Większa Zielona Góra stała się faktem

1 stycznia 2015 r. miasto Zielona Góra połączyło się z otaczającą je gminą wiejską. Tym samym Zielona Góra znacząco powiększyła swój obszar i stała się pod tym względem szóstą co do wielkości aglomeracją Polski.
Większa Zielona Góra stała się faktem
Panorama Zielonej Góry ze Wzgórza Winnego (fot.wikimedia.org)

Połączenie obu jednostek samorządu terytorialnego oznacza koniec funkcjonowania rady gminy i wójta oraz wygaśnięcie mandatów radnych miejskich.

Czytaj też:Od nowego roku Zielona Góra stanie się szóstą aglomeracją w Polsce. Wyprzedzi Gdańsk i Poznań

Do czasu wyborów, które w Zielonej Górze odbędą się prawdopodobnie 15 marca br. (projekt rozporządzenia czeka na podpis premier) władzę wykonawczą będzie sprawował obecny prezydent Janusz Kubicki, a funkcję rady - jej dotychczasowy przewodniczący Adam Urbaniak.

Zielona Góra powiększyła obszar z 58,34 km kw. do 278,79 km kw, a liczbę ludności o około 20 tys. Tym samym liczy teraz ok. 140 tys. mieszkańców. W skład miasta weszły wszystkie sołectwa dawnej już gminy wiejskiej. Nie wykluczone, że stworzą one wspólnie dzielnicę "Nowe Miasto", gdyż takie plany deklarowały władze Zielonej Góry.

Wraz z połączeniem dochody w budżecie miasta na 2015 rok wzrosły z 588,9 mln zł do 611,4 mln zł, a wydatki z 590,6 mln zł do 619,5 mln zł. Tym samym Zielona Góra ma najwyższy budżet w regionie, wyższy niż budżety Województwa Lubuskiego i Gorzowa Wlkp.

Zgodnie z deklaracjami władz miasta, formalności związane z połączeniem mają być w jak najmniejszym stopniu odczuwalne przez mieszkańców. Nie ulegnie zmianie sieć szkół, a większość spraw mieszkańcy dotychczasowej gminy nadal będą mogli załatwić w tym samym miejscu.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki mówił, że celem połączenia była budowa większego, silniejszego i bogatszego samorządu, który był niemożliwy w dotychczasowych granicach otoczonego przez lasy miasta.

Plan połączenia wpasowywał się także w ogólnokrajową tendencję do konsolidowania samorządów w organizmy silniejsze i bardziej wydolne, którą promuje rząd.

Dzięki fuzji samorządów Zielona Góra otrzyma tzw. ministerialny bonus - przez pierwsze pięć lat będą to zwiększone udziały w podatkach PIT i CIT. W przypadku Zielonej Góry chodzi łącznie o kwotę około 100 mln zł, które mają być przeznaczone na inwestycje.

Pomysłodawcy połączenia wskazywali również, że większa metropolia będzie miała szersze możliwości pozyskiwania centralnych środków unijnych na lata 2014-2020 na transport publiczny, budowę południowej obwodnicy miasta, termomodernizację budynków, czy budowę nowych stref gospodarczych.

Do połączenia miasta na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim doszło na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU