PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe dofinansowanie do toruńskiej hali

  • PAP    12 września 2013 - 15:52
Większe dofinansowanie do toruńskiej hali

Dodatkowe siedem milionów złotych dostaną z budżetu władze Torunia na dokończenie budowy hali sportowo-widowiskowej w tym mieście. Obiekt powinien być gotowy wiosną przyszłego roku.
"Ministerstwo Sportu i Turystyki zaplanowało zwiększenie dofinansowania budowy hali o niebagatelną kwotę siedem milionów złotych. Dzięki temu dostaniemy na budowę hali nie - jak było pierwotnie - 20, lecz 27 milionów złotych" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Cała inwestycja wraz z projektem i gruntem ma kosztować 154,5 mln zł, ale do tego trzeba doliczyć około 61 mln odsetek od zaciągniętych na ten cel kredytów. Dzięki dotacjom budżetu państwa i wsparciu samorządu województwa, władze Torunia zapłacą jednak w sumie mniej - około 160 mln zł.

Hala sportowo-widowiskowa powinna być przed zimą całkowicie "zamknięta", by możliwe było prowadzenie prac wykończeniowych. Według planów obiekt ma być gotowy do montażu urządzeń sportowych na początku lutego 2014.

W celu obniżenia kosztów przedsięwzięcia Toruń porozumiał się już z Sopotem, który pokryje 30 procent kosztu zakupu bieżni z towarzyszącym sprzętem, m.in. blokami startowymi i pałeczkami sztafetowymi. W zamian bieżnia zostanie najpierw wykorzystana podczas halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w hali Ergo Arena na granicy Sopotu i Gdańska w marcu 2014 r., a później na stałe znajdzie się w Toruniu. Szacunkowy koszt bieżni wyniesie 6 mln zł, a więc Sopot zapłaci ok. 2 mln zł.

Pierwotnie halę miało wybudować za 122 mln zł konsorcjum firm Hydrobudowa i PBG. Budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r. i powinna była zostać zakończona w 2012 r., jednak latem ub.r. została przerwana. Po ogłoszeniu przez Hydrobudowę i PBG upadłości władze Torunia rozwiązały umowę z winy wykonawcy.

Czytaj też: Przetarg na hale sportową w Toruniu

Część podwykonawców, którzy byli ujęci w kontrakcie, kontynuowała prace, by zabezpieczyć budowę przed czynnikami atmosferycznymi oraz dewastacją. Na zabezpieczenie budowy przed zimą, w tym zadaszenie, wydano w 2012 roku 12 mln zł.

Zgodnie z projektem, w hali mają zostać zbudowane m.in.: 6-torowa bieżnia o długości 200 metrów, 8-torowa bieżnia do biegów krótkich, rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce i wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Bieżnie będzie oddzielał od trybun dwumetrowy pas bezpieczeństwa. Możliwe będą też zawody w grach zespołowych. W obiekcie znajdzie się również m.in. sala treningowa, która umożliwia grę w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa.

Zakłada się, że w czasie zawodów lekkoatletycznych w hali będzie mogło zasiąść 5200 osób, a podczas gier zespołowych, dzięki dodatkowym trybunom rozsuwanym, zmieści się 6250 kibiców. Widowiska będzie mogło obejrzeć o 3 tys. widzów więcej. Hala ma 162 m długości, 97 m szerokości i 20 m wysokości, a kubatura części naziemnej wyniesie 253 tys. m sześc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.