PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe inwestycje marszałków

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 stycznia 2011 - 07:17
Większe inwestycje marszałków

W tym roku województwa chcą wydać na inwestycje o 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Priorytety to drogi, koleje, szpitale i rozwój Internetu. Problemem są niższe dotacje od państwa.
Sejmiki kończą właśnie prace nad budżetami na 2011 r. Część już przyjęła odpowiednie uchwały, część zamierza to zrobić w najbliższych dniach. Z informacji zebranych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że w sumie dochody 16 samorządów wojewódzkich wyniosą ok. 15,9 mld zł i będą o 11 proc. wyższe niż w 2010 r. Wydatki ogółem to ok. 18,5 mld zł (wzrost o 11 proc.), z czego prawie połowa – 8,7 mld zł – ma zostać przeznaczona na inwestycje.

Poziom zaplanowanych inwestycji jest kolejny rok bardzo wysoki, co wynika z intensywnego wykorzystania unijnej pomocy. Wśród tegorocznych projektów dominują te związane z transportem – drogi, koleje. Ale jako priorytetowe marszałkowie coraz częściej wskazują także te dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego czy ochrony zdrowia.

W woj. mazowieckim, gdzie poziom inwestycji będzie najwyższy, najistotniejsze przedsięwzięcia to m.in. stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu (107 mln zł) oraz Internet dla Mazowsza (129 mln zł). W sumie województwo planuje wydać ok. 1,2 mld zł.

Woj. dolnośląskie rozpoczyna budowę nowego szpitala wojewódzkiego, ruszy też regionalna platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów (w sumie inwestycje w tym regionie przekroczą 870 mln zł). Szpitale przebudowuje, rozbudowuje i modernizuje się też w woj. łódzkim, wielkopolskim, pomorskim czy kujawsko-pomorskim. Województwo kujawsko-pomorskie na budowę społeczeństwa informacyjnego wyda zaś ponad 83 mln zł.


Województwo lubelskie za priorytetowe uznało projekt modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (84 mln zł w 2011 r.). W sumie inwestycje wyniosą w tym regionie ok. 650 mln zł, co oznacza wzrost aż o 118 proc. w stosunku do przewidywanego wykonania planu na 2010 r. Tak wysoki wzrost to wynik rozpoczęcia nowych dużych projektów, ale także przesunięcia na ten rok terminu zakończenia robót, głównie drogowych.

Mimo śmiałych planów inwestycyjnych samorządowcy przyznają, że będzie to kolejny trudny, pełen wyzwań rok – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.