PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe Opole: nowi mieszkańcy nie zapłacą więcej z powodu przyłączenia do miasta

  • PAP/MN    20 września 2016 - 14:46
Większe Opole: nowi mieszkańcy nie zapłacą więcej z powodu przyłączenia do miasta
Z początkiem przyszłego roku granice administracyjne Opola powiększą się o 12 sołectw (fot. wikipedia.org)

• Mieszkańcy podopolskich sołectw, które z początkiem 2017 r. znajdą się w granicach Opola, po przyłączeniu do miasta nie zapłacą wyższego niż dotąd podatku od nieruchomości.
• Nie poniosą też kosztów wymiany np. prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego.
• Niektórzy zapłacą mniej za wywóz śmieci.
Uchwały ustanawiające m.in. preferencyjne stawki podatkowe dla mieszkańców terenów przyłączanych do Opola miejscy radni mają przyjąć 29 września. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta, w projektach uchwał zawarto propozycje zwolnień z niektórych opłat oraz obniżenia podatku.

Zgodnie z lipcową decyzją rządu, z początkiem przyszłego roku granice administracyjne Opola powiększą się o 12 sołectw z gmin: Prószków, Dąbrowa, Komprachcice i Dobrzeń Wielki. Na przyłączanych terenach mieszka blisko 10 tys. osób. Obniżka podatku od nieruchomości dotyczy większości przyłączanych sołectw.

Zgodnie z propozycją władz miasta, stawki podatku od nieruchomości na tym terenie będą równe stawce, jaka obowiązuje w gminie Dobrzeń Wielki. Zawarte w projekcie uchwały przyszłoroczne stawki za budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą to 22,66 zł za metr kwadratowy dla obecnego Opola oraz 19,10 zł dla terenów przyłączanych do miasta. Dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma to być odpowiednio 0,84 zł za metr kw. powierzchni w Opolu oraz 0,81 zł na obszarze przyłączonym.

Podatek za budynki lub ich części związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych ma wynieść 4,60 zł za metr kw. w Opolu i 4,14 zł na nowym terenie miasta. Natomiast stawki w budynkach służących działalności pożytku publicznego mają wynieść odpowiednio 7,50 zł oraz 3,74 zł za metr kw. powierzchni użytkowej.

"Biorąc pod uwagę fakt, że stawki podatkowe obowiązujące w roku 2016 na terenie miasta Opola oraz na terenach przejętych gmin kształtowały się na różnych poziomach, wybrano spośród nich stawki najniższe" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Odnośnie gruntów i budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą, a także na usługi zdrowotne i działalność pożytku publicznego, zastosowano stawki podatkowe, które obowiązywały w roku 2016 na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Natomiast do pozostałych tytułów podatkowych przyjęto stawki aktualnie obowiązujące w Opolu.

Ponadto samorząd Opola zwolni z opłat należnych gminie nowych mieszkańców miasta, którzy będą musieli wymienić prawa jazdy, dowody rejestracyjne i tablice rejestracyjne samochodów. Procedury wymiany tych dokumentów będą obowiązywały nowych mieszkańców Opola mieszkających przy ulicach, których nazwy ulegną zmianie (np. gdy w Opolu jest już ulica o takiej samej nazwie). Projekt uchwały zakłada, że nie będą oni ponosić opłat należnych gminie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.