Większe Opole: Radni sejmiku apelują do rządu

• Sejmik woj. opolskiego przyjął rezolucję dotyczącą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statutu miasta z 19 lipca 2016.
• Chodzi o zmianę granic Opola, którą zdaniem radnych wojewódzkich rząd usankcjonował bez zasięgnięcia opinii wszystkich zainteresowanych stron, a przede wszystkim nie czekając na stanowisko Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
• - To narusza podstawowe zasady demokratyczne – piszą radni i apelują o zmianę rozporządzenia, „aby ten precedens zawłaszczania terenów nie stał się praktyką w zapędach niektórych samorządów".
Większe Opole: Radni sejmiku apelują do rządu
Rezolucja została przyjętej podczas sesji sejmiku opolskiego 29 listopada (fot.opolskie.pl)

Sejmik Województwa Opolskiego wyraził sprzeciw wobec trybu przyjęcia przez rząd RP rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta z 19 lipca 2016 r.

- Przyjęcie przez rząd RP tego rozporządzenia bez zasięgnięcia opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w części dotyczącej poszerzenia obszaru terytorialnego miasta Opole narusza podstawowe zasady demokratyczne. rząd RP nie uwzględnił na etapie podejmowania decyzji, wyników konsultacji społecznych prowadzonych w sołectwach objętych wnioskiem prezydenta Opola oraz w samym Opolu, pomimo miażdżących dla wnioskodawcy wyników tych konsultacji jak i wysokiej frekwencji, wskazujących na olbrzymi sprzeciw społeczny dla tej inicjatywy – czytamy w rezolucji przyjętej podczas sesji sejmiku opolskiego 29 listopada (pełną treść uchwały wraz z uzasadnieniem zamieszczamy w dziale Multimedia).

Przypomnijmy, 19 lipca Rada Ministrów podjęła decyzję o poszerzeniu z dniem 1 stycznia 2017 r. granic administracyjnych Opola o tereny 12 sołectw z gmin Komprachcice (Chmielowice i Żerkowice), Prószków (Winów), Dąbrowa (Karczów, Wrzoski i Sławice) oraz Dobrzeń Wielki (Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Borki, Dobrzeń Mały i Brzezie), przyjmując stosowne rozporządzenie.

Zdaniem radnych województwa, powiększenie Opola zostało usankcjonowane, pomimo wielkich społecznych protestów mieszkańców anektowanych wsi, lokalnych władz, negatywnych wyników przeprowadzonych konsultacji oraz pomimo braku opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

W odczuciu radnych sejmiku województwa opolskiego doszło do naruszenia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

- W województwie opolskim od kilku miesięcy trwa bardzo intensywna dyskusja związana z planami Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Atmosfera tej dyskusji, ze względu na fakt, iż dotyka ona w sposób bezpośredni ludzi, jest momentami bardzo gorąca i niezwykle emocjonalna. Po podjęciu pozytywnej decyzji przez Radę Ministrów konflikt uległ zaostrzeniu – czytamy dalej w uzasadnieniu rezolucji.

Przytaczane są też m in. argumenty gmin, które na skutek powiększania się obszaru administracyjnego miasta Opole tracą wpływy podatkowe sołectw objętych „wchłonięciem”.

Czytaj też: Większe Opole w Trybunale Konstytucyjnym

Zdaniem radnych sejmiku dowodem na to, iż działania prezydenta Opola spotykają się z coraz większym oporem społecznym, jest fakt narastającej fali protestów, m.in. blokad dróg. - Z powyższych względów celowym wydaje się dokonanie analizy całego trybu postępowania i podjętego rozporządzenia przez rząd RP, aby ten precedens zawłaszczania terenów nie stał się praktyką w zapędach niektórych samorządów – reasumują radni.

Rezolucja nie została przyjęta jednogłośnie. Opozycyjni radni PiS przygotowali własny projekt rezolucji popierający decyzję rządu.

Przypomnijmy też, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył w połowie lipca tego roku deklarację wsparcia finansowego dla sąsiednich gmin. Jak podkreśla opolski magistrat, pieniądze dla Dobrzenia Wielkiego i Dąbrowy, rekompensujące gminom wpływy utracone z powodu zmiany granic, to jeden z elementów kontraktu społecznego, który władze Opola na początku tego roku obiecały mieszkańcom przyłączanych do miasta terenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU