PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe Opole: Radni sejmiku apelują do rządu

  • AW    29 listopada 2016 - 15:58
Większe Opole: Radni sejmiku apelują do rządu
Rezolucja została przyjętej podczas sesji sejmiku opolskiego 29 listopada (fot.opolskie.pl)

• Sejmik woj. opolskiego przyjął rezolucję dotyczącą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statutu miasta z 19 lipca 2016.
• Chodzi o zmianę granic Opola, którą zdaniem radnych wojewódzkich rząd usankcjonował bez zasięgnięcia opinii wszystkich zainteresowanych stron, a przede wszystkim nie czekając na stanowisko Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
• - To narusza podstawowe zasady demokratyczne – piszą radni i apelują o zmianę rozporządzenia, „aby ten precedens zawłaszczania terenów nie stał się praktyką w zapędach niektórych samorządów".
Sejmik Województwa Opolskiego wyraził sprzeciw wobec trybu przyjęcia przez rząd RP rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta z 19 lipca 2016 r.

- Przyjęcie przez rząd RP tego rozporządzenia bez zasięgnięcia opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w części dotyczącej poszerzenia obszaru terytorialnego miasta Opole narusza podstawowe zasady demokratyczne. rząd RP nie uwzględnił na etapie podejmowania decyzji, wyników konsultacji społecznych prowadzonych w sołectwach objętych wnioskiem prezydenta Opola oraz w samym Opolu, pomimo miażdżących dla wnioskodawcy wyników tych konsultacji jak i wysokiej frekwencji, wskazujących na olbrzymi sprzeciw społeczny dla tej inicjatywy – czytamy w rezolucji przyjętej podczas sesji sejmiku opolskiego 29 listopada (pełną treść uchwały wraz z uzasadnieniem zamieszczamy w dziale Multimedia).

Przypomnijmy, 19 lipca Rada Ministrów podjęła decyzję o poszerzeniu z dniem 1 stycznia 2017 r. granic administracyjnych Opola o tereny 12 sołectw z gmin Komprachcice (Chmielowice i Żerkowice), Prószków (Winów), Dąbrowa (Karczów, Wrzoski i Sławice) oraz Dobrzeń Wielki (Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Borki, Dobrzeń Mały i Brzezie), przyjmując stosowne rozporządzenie.

Zdaniem radnych województwa, powiększenie Opola zostało usankcjonowane, pomimo wielkich społecznych protestów mieszkańców anektowanych wsi, lokalnych władz, negatywnych wyników przeprowadzonych konsultacji oraz pomimo braku opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

W odczuciu radnych sejmiku województwa opolskiego doszło do naruszenia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

- W województwie opolskim od kilku miesięcy trwa bardzo intensywna dyskusja związana z planami Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Atmosfera tej dyskusji, ze względu na fakt, iż dotyka ona w sposób bezpośredni ludzi, jest momentami bardzo gorąca i niezwykle emocjonalna. Po podjęciu pozytywnej decyzji przez Radę Ministrów konflikt uległ zaostrzeniu – czytamy dalej w uzasadnieniu rezolucji.

Przytaczane są też m in. argumenty gmin, które na skutek powiększania się obszaru administracyjnego miasta Opole tracą wpływy podatkowe sołectw objętych „wchłonięciem”.

Czytaj też: Większe Opole w Trybunale Konstytucyjnym

Zdaniem radnych sejmiku dowodem na to, iż działania prezydenta Opola spotykają się z coraz większym oporem społecznym, jest fakt narastającej fali protestów, m.in. blokad dróg. - Z powyższych względów celowym wydaje się dokonanie analizy całego trybu postępowania i podjętego rozporządzenia przez rząd RP, aby ten precedens zawłaszczania terenów nie stał się praktyką w zapędach niektórych samorządów – reasumują radni.

Rezolucja nie została przyjęta jednogłośnie. Opozycyjni radni PiS przygotowali własny projekt rezolucji popierający decyzję rządu.

Przypomnijmy też, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył w połowie lipca tego roku deklarację wsparcia finansowego dla sąsiednich gmin. Jak podkreśla opolski magistrat, pieniądze dla Dobrzenia Wielkiego i Dąbrowy, rekompensujące gminom wpływy utracone z powodu zmiany granic, to jeden z elementów kontraktu społecznego, który władze Opola na początku tego roku obiecały mieszkańcom przyłączanych do miasta terenów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.