PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe pieniądze na drogi dla 14 województw

  • Bartosz Dyląg    22 października 2014 - 09:00
Większe pieniądze na drogi dla 14 województw

Na proponowanych zmianach w janosikowym nie straci żadne województwo, bo przewiduje się zwiększenie ze 150 mln zł do 268 mln zł pieniędzy na dotacje celowe dla województw – uważa Ligia Krajewska z PO.
Komisja Finansów Publicznych oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęły sprawozdanie na temat rządowego projektu zmian w janosikowym.

Czytaj też: Waldy Dzikowski: problem z janosikowym jest demonizowany

Ligia Krajewska z PO wyjaśniła, że proponowane zmiany przewidują zmniejszenie wysokości wpłat województw do budżetu państwa dzięki obniżeniu nadwyżek dochodów podatkowych przeznaczonych na wpłaty.

– W ich wyniku żadne województwo nie straci, bo przewiduje się zwiększenie ze 150 mln zł do 268 mln zł pieniędzy na dotacje celowe dla województw – sądzi Ligia Krajewska.

Rozszerzony ma być katalog zadań realizowanych na drogach wojewódzkich. Zadania te będą dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Ma to uelastycznić możliwości wykorzystania tej kwoty.

– Dotacje będą mogły być przeznaczone nie tylko na dofinansowanie remontów, utrzymanie, ochronę i zarządzanie drogami wojewódzkimi, ale również na zadania inwestycyjne, budowę czy przebudowę dróg wojewódzkich – wylicza posłanka PO.

Czytaj też: Remonty dróg też muszą być dofinansowywane

W celu zabezpieczenia pieniędzy na dotację dla województw rezerwa przewidywana w projekcie ustawy budżetowej na 2015 rok zostanie zwiększona o 118 mln zł z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk żywiołowych, w tym kontynuacji zadań wynikających z uchwały uchylającej program ochrony przed powodzią.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają obowiązywać tylko w 2015 roku.

Na pytanie posła Marka Łapińskiego z PO wiceminister finansów Hanna Majszczyk wyjaśniła, że z dotacji celowych na inwestycje i remonty na drogach wojewódzkich nie będą mogły korzystać dwa województwa, które są płatnikiem subwencji regionalnej, czyli woj. dolnośląskie i mazowieckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.