Większe uprawnienia dla strażników

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 04-01-2011
  • drukuj
Strażnicy miejscy ukarzą grzywną za organizowanie nielegalnych zbiórek oraz wypiszą mandat za posiadanie bez zezwolenia agresywnego psa.

Spowodowanie fałszywego alarmu w szpitalach czy szkołach, niszczenie wałów przeciwpowodziowych, lekceważenie narodu polskiego, prezydenta, premiera i innych organów konstytucyjnych czy pozostawienie małoletniego do lat siedmiu np. na mrozie – to tylko przykłady czynów, za które już niedługo strażnicy gminni będą mogli wypisywać mandaty – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Główny powód nowelizacji to dodanie do uprawnień mandatowych strażników tych wykroczeń, które powinny się kończyć szybką reakcją w momencie ich ujawniana.

Straż miejska mogła co prawda pouczyć lub złożyć wniosek o ukaranie sprawcy przez sąd za wykroczenia nieujęte w rozporządzeniu. Jednak nowelizacja ma sprawić, że za proste wykroczenia, gdy wina sprawcy nie budzi wątpliwości, straż będzie mogła karać szybko i na miejscu zdarzenia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Byśmy, za taksację, Kary nie dostali, Od dziś niechaj, Władzę, Każdy tylko chwali.

Eterno Vagabundo, 2011-01-07 14:44:33 odpowiedz

Lekcewaze organy konstytucyjne. Prosze mi dac mandat.

maniek, 2011-01-04 21:09:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU