PARTNER PORTALU
  • BGK

Większość klubów za rządową nowelą ustawy o janosikowym

  • PAP    22 października 2014 - 17:32

Posłowie PO, PSL oraz TR zagłosują za przyjęciem rządowej noweli o janosikowym wraz z poprawkami - poinformowali posłowie tych klubów w środę w Sejmie. PiS wstrzyma się od głosu w tej sprawie, a posłowie SLD nie podjęli jeszcze decyzji.
Głosowanie nad nowelą ma odbyć się w bloku głosowań przewidzianych na czwartek.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektów nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - poselskiego oraz rządowego. Jak poinformowała sprawozdawczyni połączonych komisji samorządu terytorialnego i finansów Ligia Krajewska (PO), podczas prac jej członkowie uznali, że projektem bazowym powinien być projekt rządowy. Dodała, że wprowadzono do niego jednak poprawki.

Czytaj też: Janosikowe: na zmianach nie straci żaden samorząd w Polsce

Zgodnie z nimi nowe przepisy miałyby obowiązywać wyłącznie w 2015 r., a nie tak jak chciał pierwotnie rząd w latach 2015-2016. Druga poprawka mówi o zmianie wskaźnika wpłaty i odnosi się do górnej granicy dotacji z budżetu państwa, która miałaby sięgnąć 268 mln zł (wstępnie 150 mln zł). Środki te mają pochodzić z jednej z rezerw zapisanych w budżecie państwa - na usuwanie skutków powodzi.

Ponadto zgodnie ze zmianami samorządy nie będą musiały przeznaczać dotacji celowej z budżetu wyłącznie na utrzymanie dróg, jak dotychczas, ale również na inwestycje.

Marcin Święcicki (PO) zapowiedział, że jago klub będzie popierał projekt zmian w ustawie o janosikowym w kształcie zaproponowanym przez komisję. Zapowiedział też, że PO będzie apelowała do rządu, o jak najszybsze przyjęcie systemowych rozwiązań "opartych na solidnych podstawach i przesłankach".

Piotr Zgorzelski z PSL wskazywał, że janosikowe dotyczy głównie województw mazowieckiego i dolnośląskiego. Dodał, że od 2004 r. Mazowsze z tego tytułu wpłaciło 6,3 mld zł, które przetransferowano do innych województw.

Jak mówił, wypracowany projekt jest kompromisem, ale nie straci na nim żaden samorząd w Polsce. Poinformował też, że jego klub poprze propozycje zmian. Podkreślił jednocześnie, że będzie on wnioskował, aby jak najszybciej rozpocząć prace nad kompleksowymi zmianami w janosikowym dotyczącymi nie tylko województw, ale też gmin i powiatów.

Andrzej Lewandowski z Twojego Ruchu również zwracał uwagę, że projekt ma charakter kompromisowy i reguluje tylko przejściowo sprawę janosikowego. "Z uwagi jednak na pilną potrzebę zmiany zasad ustalania janosikowego w nadchodzącym roku budżetowym klub TR poprze ten projekt" - zapowiedział.

Andrzej Szlachta (PiS) wskazywał, że projekt noweli nie rozwiązuje kompleksowo spraw związanych z tzw. janosikowym. "Jest to doraźna proteza ustawowa. Rząd deklaruje, że dopiero w kwietniu 2015 r. nastąpi przedstawienie rządowego kompleksowego projektu ustawy w tej sprawie. Dlatego PiS uważa, że w tej sytuacji - kiedy nie przedstawiono precyzyjnych skutków dla poszczególnych województw - nasz klub wstrzyma się od głosu" - mówił.

W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Czerniak z SLD. "Ta regulacja dotyczy tylko województw. Jest to regulacja spowodowana wyrokiem TK. SLD uważa, że trzeba podejść kompleksowo do rozwiązania problemu dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego, bo te jednostki to nie tylko województwa, ale też gminy i powiaty (...)" - mówił. Dodał, że jego klub jeszcze nie podjął decyzji, jak zagłosuje w kwestii noweli.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.