PARTNER PORTALU
  • BGK

Większość zniesionych sądów rejonowych znów zacznie działać

  • PAP    31 marca 2014 - 14:31
Większość zniesionych sądów rejonowych znów zacznie działać

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek w Słupcy nowelizację Prawa o ustroju sądów. Przywraca ona większość małych sądów rejonowych zniesionych wskutek tzw. reformy Gowina.
Wskutek reformy b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina 79 najmniejszych sądów rejonowych stało się wydziałami zamiejscowymi innych sądów. Dzięki nowelizacji ustawy, przywróconych ma być nawet 58 zniesionych sądów. Według szacunków Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", "obligatoryjna reaktywacja" ma dotyczyć 41 sądów, zaś fakultatywna kolejnych 17.

"Składając podpis pod własnym projektem ustawy mam nadzieję zakończyć pewien niepotrzebny konflikt, który funkcjonował w wielu środowiskach - nie tylko prawniczych, ale i lokalnych. Mam nadzieję, że ten podpis przyczyni się też do stabilizacji sytuacji w sądownictwie, zakończy stan niejasności co do sposobów funkcjonowania sądów teraz i w przyszłości" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podpisał ustawę w budynku Sądu Rejonowego w Słupcy, bo jak mówił - właśnie takich małych sądów dotyczy ustawa. W wyniku tzw. reformy Gowina sąd ten stał się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Koninie; w całej Wielkopolsce zniesionych zostało 13 sądów rejonowych.

Czytaj też:  Politycy PSL: sądy wracają do regionów

Prezydent dodał, że dzięki ustawie "wiele środowisk lokalnych, środowisk Polski powiatowej odzyskało szansę na posiadanie jednego z atrybutów znaczenia miasta, powiatu, zgodnie z aspiracjami i dobrymi tradycjami, ale i zgodnie z potrzebami jak największego ułatwienia dostępu do sądu z korzyścią dla mieszkańców".

Jak podkreślił, nowa ustawa "to rozstrzygnięcie wprowadzające kryteria, które decydują o tym, że minister sprawiedliwości, a nie parlament, decyduje o tym, gdzie może być sąd rejonowy".

Według ustawy, sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanych przez 50 tys. osób - tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkanego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.

Komentując podpisanie ustawy przez prezydenta Gowin napisał na Twitterze: Podpisując ustawę o sądach PBK udowodnił, że interes korporacji prawniczych ważniejszy od dobra obywateli. Triumf koterii.

"Działania ministra Gowina, które poprzedziły dzisiejsze podpisanie ustawy, są przykładem jak istotna jest władza samorządowa. Dla wspólnoty lokalnej utracenie sądu rejonowego było bardzo ważne, było to pogwałcenie ich prawa naturalnego. O tym warto pamiętać przy każdych kolejnych reformach" - powiedział w Słupcy minister sprawiedliwości Marek Biernacki

"Dla mnie, jako prezesa sądu apelacyjnego, kluczowe jest to, że po raz pierwszy w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości w ustawie zostały określone precyzyjnie transparentne zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych. To gwarantuje stabilizację sądów rejonowych. Jest to niezbędne, by sądy powszechne funkcjonowały prawidłowo" - powiedział w trakcie uroczystości prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Krzysztof Józefowicz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.