PARTNER PORTALU
  • BGK

Większy kapitał zakładowy Kolei Śląskich

  • AW    5 marca 2013 - 15:13
Większy kapitał zakładowy Kolei Śląskich

Kapitał zakładowy Kolei Śląskich zwiększył się o ok. 11,5 mln zł. To efekt przekazania przez Zarząd Województwa Śląskiego spółce (w formie aportu) spalinowego zespołu trakcyjnego 221M i szansa na utrzymanie jej płynności finansowej.
Dzięki temu przesunięciu kapitał zakładowy Kolei Śląskich wzrósł z 15 mln zł do ok. 26,5 mln zł. Pojazd 221M został zakupiony w grudniu 2012 r. z budżetu Województwa Śląskiego i był wydzierżawiony Kolejom Śląskim.

Jak przypomina biuro prasowe KŚ, minione dwa lata dla przewoźnika zakończyły się stratami. Rok 2011 zamknął się stratą ponad 6 mln zł. Bilans na 2012 r. nie jest jeszcze zamknięty. Do listopada spółka odnotowała wprawdzie wynik dodatni w kwocie ok. 3 mln zł, jednakże trudności, jakie się pojawiły w grudniu po objęciu wszystkich połączeń w województwie, okazały się dotkliwe dla finansów spółki. Straty za ten miesiąc wg szacunków mogą wynieść ponad 10 mln zł.

By poprawić sytuację finansową Kolei Śląskich, 25 lutego Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o udzieleniu przewoźnikowi pożyczki w wysokości 6 mln zł.

Ma być ona przeznaczona na uregulowanie bieżących i najpilniejszych zobowiązań. Pożyczka ma być zwrócona przez Koleje Śląskie jeszcze w tym roku, w trzech miesięcznych ratach, w okresie od lipca do września.

Czytaj też: Koleje Śląskie dostaną pożyczkę od samorządu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.