PARTNER PORTALU
  • BGK

Większy Konin i Ostrołęka. Wiślica znowu miastem - tak zakłada rozporządzenie Rady Ministrów

  • KDS    27 lipca 2017 - 12:42
Większy Konin i Ostrołęka. Wiślica znowu miastem - tak zakłada rozporządzenie Rady Ministrów
Prawa miejskie odzyska m.in. Wiślica. Jedna z najstarszych miejscowości w Polsce (fot. Facebook. com Wiślica)

Rada Ministrów przesądziła o zmianach na administracyjnej mapie Polski Powiększy się m.in. Ostrołęka i Konin. Wiadomo też, że od stycznia 2018 roku pojawi się osiem nowych miast. To m.in. Wiślica. W Dzienniku Ustaw 26 lipca opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin.
Apel w obronie granic gmin Stare Miasto i Rzekuń, który w połowie lipca Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej skierował do premier Beaty Szydło nie przyniósł efektów. Wiadomo już, że do Konina i Ostrołęki zostanie wcielona część terenów tych dwóch gmin. W Dzienniku Ustaw zamieszczone zostało rozporządzenie Rady Ministrów określające m.in. zmiany granic "niektórych gmin i miast". 

Od 1 stycznia 2018 zmiany granic gmin i miast nastąpią w czterech województwach. Dotyczy to również wniosku Ostrołęki, który bezskutecznie próbowali zatrzymać przedstawiciele gmin wiejskich. Zgodnie z rozporządzeniem Ostrołęka powiększy się o część terenów należących do gminy Rzekuń (z kolei w powiecie ostrołęckim zyska gmina Czarnia, której przejmie część terenów z gminy Myszyniec).

Zmiana granic będzie miała również miejsce w woj. śląskim. Tam powiększy się gmina Ogrodzieniec. Zmiany nastąpią również w woj. wielkopolskim - w gminie Stare Miasto, która powiększy się o część terenów Przydziałki oraz Pawłówek. 

Zgodnie z rozporządzeniem o część terenu Starego Miasta powiększy się Konin (czemu sprzeciwiał się ZGWRP), aczkolwiek, co warto zaznaczyć, w tym przypadku nastąpi to dopiero od 1 stycznia 2019. 

Od 1 stycznia 2018 na mapie Polski pojawi się też osiem nowych miast. Na liście znalazła się m.in. Wiślica (woj. świętokrzyskie), której historia sięga IX wieku, a w czasach średniowiecza byłą ważnym ośrodkiem na ówczesnej mapie Polski. To właśnie Wiślicę książę Kazimierz Sprawiedliwy wyznaczył na główną siedzibę swojego dworu (w 1409 roku w Krakowie król Władysław Jagiełło nadał jej Prawo magdeburskie). Miejscowość prawa miejskie utraciła jednak w 1869 i przez kolejne niemal półtora wieku nie było jej w gronie polskich miast. Trudno się zatem dziwić, że tamtejsze władze nie kryją dziś satysfakcji z decyzji rządu. 

- Udało się!!! Wiślica miastem! Dziś rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie, które przywraca prawa miejskie najesz pięknej Wiślnicy - czytamy na facebookowym profilu Wiślicy.

Status miasta powróci również do Józefowa nad Wisłą (w woj. lubelskim). To wieś, która prawa miejskie straciła po klęsce powstania styczniowego w 1868 roku.

Na liście wsi, które od nowego roku będą miastami znajdziemy również: Otyń (w woj. lubuskim), Chełmiec (w woj. małopolskim), Sanniki (w woj. mazowieckim), Tułowice (w woj. opolskim), Łagów (w woj. świętokrzyskim), Radoszyce (w woj. świętokrzyskim). 

Pełna treść rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin, znajduje się w dziale "multimedia". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Szczawa, 2017-07-27 20:28:07

    Co z Gminą Szczawa? Czy w koncu będziemy gminą i będziemy mogli się rozwijać a nie być okradani przez Kamienicę?