PARTNER PORTALU
  • BGK

Większy majątek, większe ubezpieczenie Opola

  • PAP    14 stycznia 2013 - 20:55
Większy majątek, większe ubezpieczenie Opola

Z 600 tys. zł do 2,8 mln zł wzrosła roczna stawka podstawowa ubezpieczenia Opola od odpowiedzialności cywilnej i majątkowej. Miasto i ubezpieczyciele tłumaczą to wzrostem wartości majątku i większą liczbą wypłaconych odszkodowań.
Miasto Opole raz na trzy lata rozpisywało w ostatnim czasie przetarg ws. ubezpieczenia. Jak podała zastępca naczelnika wydziału administracyjno-gospodarczego w opolskim urzędzie miasta Elżbieta Jezierska, ustalona w przetargu na lata 2010-2012 podstawowa roczna stawka ubezpieczenia wynosiła 600 tys. zł. Stawka za rok 2013 - po grudniowym przetargu - na kolejne trzy lata to 2,8 mln zł.

"Stawka podstawowa ubezpieczenia za pierwszy rok obowiązywania polisy zwiększyła się więc w porównaniu z poprzednim przetargiem o 2,2 mln zł" - podała Jezierska.

Rozstrzygnięty w grudniu przetarg na ubezpieczenie Opola w latach 2013-2015 wygrało konsorcjum firm UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń i STU Ergo Hestia.

Jezierska stwierdziła, że cena ubezpieczenia jest wyższa, bo z 500 mln zł do ponad 600 mln zł wzrosła wartość majątku miasta. Poza tym wpływ na cenę ubezpieczenia miała tzw. szkodowość, czyli liczba wypłaconych w ostatnich latach odszkodowań z tytułu m.in. pożarów, powodzi czy szkód poniesionych na drogach gminnych. "Zmienił się też rynek ubezpieczeń w tym czasie" - dodała Jezierska.

Rzecznik prezydenta miasta Opola Alina Pawlicka-Mamczura powiedziała, że władze miasta - w związku ze wzrostem wartości majątku Opola - liczyły się z wyższą stawką za ubezpieczenie.

"Kwota po ostatnim przetargu faktycznie jest duża, ale zdarzenia, takie jak choćby pożar pawilonu płazów w opolskim zoo sprzed kilku tygodni pokazuje nam, że jest to wydatek absolutnie konieczny" - podsumowała rzeczniczka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.