PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie porządki w samorządowych finansach

  • PAP    21 listopada 2013 - 06:50
Wielkie porządki w samorządowych finansach

Miasta, gminy i powiaty zaciskają pasa, ale nie tak mocno, jak wskazywałyby ich wyniki. Wszak za rok wybory samorządowe - pisze "Puls Biznesu".
Od zeszłego roku kurczą się wydatki majątkowe jednostek samorządu terytorialnego (JST). Jak wynika z danych resortu finansów, po trzech kwartałach 2013 r. sięgnęły 17,5 mld zł. To o 1,1 mld mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. i o 4,4 mld mniej niż po 9 miesięcach 2011 r.

To rok restrukturyzacji finansów samorządowych - zwraca uwagę ekspert Dariusz Giza z Propolis. Jak wyjaśnia, JST skupiają się na nowym wskaźniku zadłużenia, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Dlatego zajmują się teraz porządkowaniem finansów i wydłużaniem zapadalności długów, by móc aplikować o unijne pieniądze z nowej perspektywy.

W przyszłym roku wydatki majątkowe znowu wzrosną - przewiduje ekspert. Lokalne władze mają przed sobą wyborczy test, a że miarą sukcesu są inwestycje, to 2014 r. będzie obfitował w uroczyste otwarcia lub symboliczne wbijanie pierwszej łopaty - ocenia Giza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gryzipiórek, 2013-11-21 08:17:33

    jasne niech rząd i unia dotuje kliki samorządowe.im więcej tym bardziej się obłowią bo przeciętny obywatel jak nie zarobi i nie kupi to nic nie dostanie