PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie podatki w 2016 roku

  • PAP/JL    29 grudnia 2015 - 09:58
Wielkopolskie podatki w 2016 roku

Mieszkańcy Poznania w 2016 roku nie będą płacić miastu opłaty targowej. Fot. Pixabay.com

Mieszkańcy Poznania w nowym roku nie będą musieli płacić miastu opłaty targowej, a właściciele psów zostaną zwolnieni z opłat za posiadanie czworonoga.
Od stycznia wzrosną m.in. stawki za wodę i odprowadzanie ścieków. Bez zmian pozostaną podatki od nieruchomości i podatki od środków transportowych.

Zmiany będą w podatku rolnym, który zostanie obniżony. W wypadku gruntów gospodarczych stawka podatku ze 153,43 zł zmaleje do 134,38 zł. Stawki dotyczące pozostałych gruntów zmaleją do 268,75 zł – z obecnych 306,85 zł. Zmieni się także podatek leśny, którego stawki nieznacznie wzrosną.

Mieszkańców Poznania czekają też podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Według nowej taryfy od nowego roku mieszkańcy zapłacą 4,70 zł za metr sześc. wody, czyli o 3,6 proc. więcej niż dotychczas. O 3,3 proc. wzrosną natomiast opłaty za odprowadzanie ścieków – do 6,38 zł brutto.

Cena za metr sześc. wody na całym terenie działalności miejskiej spółki wodociągowej Aquanet objęta będzie taką samą stawką, natomiast w opłatach za ścieki wprowadzone zostanie rozgraniczenie cenowe.

W Poznaniu według nowej ceny będzie to 5,91 zł netto, czyli nastąpi wzrost o 3,3 proc. W Kórniku o 4,3 proc., czyli finalnie 6,62 zł, a na terenie Puszczy Zielonki nastąpi wzrost o 20 proc., więc cena za metr sześć. ścieków wyniesie 9,96 zł.

Różnice stawek spowodowane są znacznymi odległościami pomiędzy gospodarstwami domowymi na terenie Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

Piła od kilku lat promuje się jako miasto „łagodnej polityki fiskalnej, przyjaznej podatnikom”. Koncepcja ta realizowana jest m.in. poprzez stosowanie stawek podatku znacznie obniżonych w stosunku do maksymalnych.

Takie podejście i działania mają na celu głównie pobudzenie procesów inwestycyjnych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta oraz rozwój mieszkalnictwa. W wypadku najistotniejszych przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, tj. budynków mieszkalnych i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ustalone stawki stanowią średnio 75 proc. stawek maksymalnych.

W odniesieniu do obowiązujących w Pile stawek podatków od środków transportowych, są one zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych. W wielu przypadkach oscylują na poziomie ok. 20 proc. stawek maksymalnych i nie ulegały zmianom od kilku lat.

W Pile – decyzją prezydenta miasta – przez kolejny rok nie ulegną zmianie także opłaty targowe.

W Koninie nie zmieni się stawka za posiadanie psa. Obecnie wynosi ona 60 zł od każdego psa nieposiadającego wszczepionego identyfikatora w postaci czipa i 30 zł od psa mającego wszczepiony identyfikator (przed 1 stycznia 2016 roku).

Bez zmian pozostaną także stawki podatku od środków transportu oraz od nieruchomości – z wyjątkiem budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Wysokość tej stawki uległa obniżeniu o 0,64 proc. – z 4,68 zł na 4,65 zł.

Zmian w opłatach i podatkach nie odczują mieszkańcy Kalisza. W 2016 r. obowiązywać będzie większość stawek podatków i opłat, ustalonych na podstawie uchwał rady miasta z lat poprzednich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.