PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. Wojewoda zmienił pierwsze dwie nazwy ulic w regionie

  • pt/pap    10 listopada 2017 - 12:47
Wielkopolskie. Wojewoda zmienił pierwsze dwie  nazwy ulic w regionie
Wojewoda ma czas na zmianę nazw ulic do początku grudnia (fot.streetview)

Wojewoda wielkopolski wydał w piątek zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazw ulic ze względu na wejście w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Ulica 22 Lipca w Jaraczewie zmienia nazwę na 11 Listopada, a jarocińska ulica Karola Świerczewskiego - na Edmunda Rogalskiego.
Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podało, że w obu przypadkach wojewoda Zbigniew Hoffmann wziął pod uwagę sugestie samorządów.

Wojewoda zdecydował się nadać dotychczasowej ulicy 22 Lipca w Jaraczewie nazwę 11 Listopada. Z kolei w Jarocinie ulica Karola Świerczewskiego będzie nosić imię zasłużonego, przedwojennego burmistrza miasta Edmunda Rogalskiego.

"Obie decyzje są podyktowane sugestiami lokalnych samorządów. Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi, gdy deklarowałem chęć, a nawet konieczność współpracy w tej kwestii. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w pozostałych przypadkach współpraca będzie wyglądała podobnie" - powiedział Hoffmann.

Wojewoda wielkopolski w lipcu powołał zespół ds. wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zespół wojewody zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce analizując ponad 29 tys. nazw, z których wątpliwości budzi ok. 100.

Opinie w sprawie konieczności zmiany nazewnictwa ulic w Jaraczewie i Jarocinie wydał łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wskazując, że obie dotychczasowe nazwy wypełniają zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.