PARTNER PORTALU
  • BGK

Więzienia zostaną przebudowane i wyremontowane

  • PAP/AT    26 października 2016 - 08:39
Więzienia zostaną przebudowane i wyremontowane
Program modernizacji Służby Więziennej zakłada m.in. poprawę stanu infrastruktury więziennej(fot.sw.gov.pl)

• Jest projekt Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-20.
• Zakłada on zakup nowego uzbrojenia, sprzętu specjalnego i pojazdów, remonty i przebudowy więzień, modernizację systemów informatycznych i łączności oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników.
Na realizację programu ma być w sumie wydane ponad 2 miliardy zł. Jego celem jest przede wszystkim "poprawa bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych przez ich doposażenie w odpowiedni sprzęt oraz poprawa warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych więziennictwa" - napisano w uzasadnieniu projektu na stronach legislacyjnych rządu. Według projektu, pozwoli to na "zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochrony obywateli".

Obecnie projekt odpowiedniej ustawy, opracowany w resorcie sprawiedliwości, czeka na opinię Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Czytaj też: Większy ryczałt za zatrudnienie więźniów?

"Należy podkreślić, że Służba Więzienna jako jedyna formacja mundurowa w kraju od czasów zmiany ustroju politycznego w 1989 r. nie została objęta programem modernizacyjnym, mimo podejmowania przez resort sprawiedliwości kolejnych inicjatyw w tym zakresie w ostatnich latach" - stwierdza uzasadnienie.

Planuje się zakup m.in. 1200 subkarabinków automatycznych za 4,8 mln zł oraz 400 granatników za 2,4 mln zł. Łączna kwota zaplanowanych zakupów uzbrojenia wynosi 12 mln zł. Zakup subkarabinków i granatników jest związany z wycofaniem z wyposażenia SW w 2015 r. karabinków kałasznikowa oraz ręcznych wyrzutni granatów łzawiących - w związku z koniecznością wyposażania SW w "broń o mniejszej sile rażenia, a tym samym wyrządzającą mniejszą szkodę osobie, względem której jej użyto".

Ponadto ma być kupionych m.in. 1000 zestawów ochronnych udaroodpornych, 1500 kasków ochronnych z osłoną twarzy, 1000 kamizelek kuloodpornych, 500 kajdanek na ręce i nogi oraz 500 pałek typu Tonfa. Łączna kwota zaplanowanych zakupów sprzętu i wyposażenia specjalnego wynosi 8,7 mln zł. "Posiadany obecnie sprzęt cechuje znaczny stopień wyeksploatowania oraz duża awaryjność" - głosi uzasadnienie zakupów. Dodano, że funkcjonariusze SW są uprawnieni do stosowania środków przymusu bezpośredniego, do czego niezbędne jest odpowiednie wyposażenie.

Ma również nastąpić modernizacja systemów informatycznych i systemów łączności SW. Uzasadnienie powołuje się m.in. na fakt, że system łączności radiowej SW z 2000 r. stał się przestarzały. Dodano, że ze względu na brak szyfrowania nie gwarantuje on wymaganego poziomu bezpieczeństwa i jest narażony na możliwość podsłuchu. "Aktualnie obowiązującym standardem jest łączność oparta na technologii cyfrowej" - podkreśla uzasadnienie. Wskazano, że daje ona np. możliwość lokalizacji konwojów z wykorzystaniem GPS.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.