PARTNER PORTALU
  • BGK

Witold Słowik: PPP równoważną formą świadczenia usług publicznych

  • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 14:24
Witold Słowik: PPP równoważną formą świadczenia usług publicznych
W ramach rozwoju PPP 10 postępowań o wybór partnera prywatnego ma zostać zainicjowanych przez sektor rządowy (fot. pixabay)

Rząd szykuje spore zmiany w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego. W piątek (28 lipca) Ministerstwo Rodziny przyjęło "Politykę PPP". Dokument zakłada m.in. zawarcie do końca 2020 roku 100 nowych umów PPP. Część z nich ma być zainicjowana przez rząd.
Jak podało Ministerstwo Rozwoju, w dokumencie przyjętym przez rząd w trybie obiegowym zdiagnozowano, dlaczego PPP nie jest w Polsce stosowane na szeroką skalę i przedstawiono pakiet działań na rzecz rozwoju tej formuły.

"Przyjmując tę politykę rząd wysyła do rynku jasny komunikat, że PPP jest równoważną z tradycyjnymi metodami formą świadczenia usług publicznych. Żaden rząd nie wyraził tego tak jasno i nie przedstawił tak konkretnych pomysłów na rozwój PPP" - powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Czytaj więcej: Każda wielka samorządowa inwestycja z PPP?

Słowik wskazał również, że większość działań zaproponowanych w "Polityce PPP" znajduje się już w fazie realizacji. Chodzi m.in. o zmiany w prawie, które będą sprzyjać rozwojowi PPP, prowadzenie listy zamierzeń inwestycyjnych PPP oraz podpisanych umów PPP, dobrowolne opiniowanie przez MR projektów planowanych do realizacji w formule PPP czy obligatoryjną opinię MR nt. formuły realizacji projektów planowanych do finansowania z budżetu państwa w kwocie powyżej 300 mln zł.

Rządowy dokument zakłada, że do końca 2020 powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP. 10 postępowań o wybór partnera prywatnego ma zostać zainicjowanych przez sektor rządowy. Z kolei wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. 40 proc. wszystkich postępowań - rządowych i samorządowych zakończy się sukcesem, czyli. podpisaniem umowy PPP.

Przygotowanie rządowej "Polityki PPP" to jeden z projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czytelnik, 2017-08-14 15:21:37

    A czy szanowna Redakcja, nie uważa, że wielokrotnie użyty w tym beznadziejnym artykule skrót PPP, nie powinien być, choć jeden raz, "odszyfrowany" ??? Będę cierpliwie czekać na to, albo zapytam się posła Szczerby z PO, bo jak go słucham, to tak się czuję jakbym czytał niniejszy artykuł. A ...może jest to, zaszyfrowane przez Schetynę hasło, do obalenia rządu, niepoważna Redakcjo ??? Czekam na objaśnienie albo zadzwonię do "otwartego dialogu" aby mi to wyjaśnili. Oni pewnie wiedzą co Polacy piszą, skoro niektórym z nich płacą.  rozwiń