PARTNER PORTALU
  • BGK

WKG: Czesław Renkiewicz, Suwałki: Powrót do 49 województw? To mało realne

  • Jolanta Miśków    24 września 2015 - 16:54
WKG: Czesław Renkiewicz, Suwałki: Powrót do 49 województw? To mało realne

Musimy się koncentrować i zwiększać potencjał całego regionu - mówi Czesław Renkiewicz (Wschodni Kongres Gospodarczy, debata: Mniejsze miasta – przestrzeń, człowiek, gospodarka, fot.PTWP)

- Małe i średnie miasta zostają w tyle. To już nie jest tylko podział na Polskę A i B. Mamy coraz większe przepaści między miastami w jednym regionie – powiedział podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Tuż przed wyborami parlamentarnymi partie prześcigają się w pomysłach, jak wzmocnić pozycję mniejszych i średnich miast w Polsce. PiS proponuje dofinansowanie ich środkami z podatku obrotowego nałożonego na sieci handlowe, a SLD – powrót do 49 województw.

- To mało realne – ocenił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta Suwałki, które we wcześniejszym podziale administracyjnym było miastem wojewódzkim. – Nie chodzi o to, żeby budować administrację w rozproszeniu. Musimy się koncentrować i zwiększać potencjał całego regionu – dodał.

Zdaniem Jarosława Borowskiego, burmistrza Bielska Podlaskiego, zbliżające się wybory parlamentarne niczego w Bielsku Podlaskim nie zmienią, a o sile danej miejscowości decydują jej mieszkańcy.

- Mamy 25 tys. mieszkańców i jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które w strategiach rozwoju województw jest miastem subregionalnym, mimo że, było przyjęte kryterium, że miastem subregionalnym może zostać miasto liczące minimum 50 tys. mieszkańców. Dlaczego? Ponieważ mamy bardzo dobrze rozwiniętą przedsiębiorczość, mamy ludzi, którzy nie boją się ryzyka i nie poddajemy się, kiedy za pierwszym razem nam coś nie wyjdzie – powiedział Borowski.

Jak podchwycił na twitterze Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalusamorzadowego.pl, Bielsk Podlaski może być przykładem.

* Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Mniejsze miasta – przestrzeń, człowiek, gospodarka”, który odbył się podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gość , 2015-09-24 21:37:03

    Jedyne czego Polakom potrzeba to mniej urzędników, jak najmniej państwowego, bo do państwowego to się tylko dopłaca, a usługi są na niskim poziomie.