PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Warszawy apelują w sprawie projektu ustawy metropolitalnej

  • PAP/EM    16 marca 2017 - 12:50
Władze Warszawy apelują w sprawie projektu ustawy metropolitalnej
Stołeczny ratusz nie jest przeciwko współpracy metropolitalnej (fot. pixabay)

O to, by projekt ustawy metropolitalnej dla Warszawy był rządowy a nie poselski - zaapelował w czwartek wiceprezydent warszawy Michał Olszewski. Warszawski ratusz chce też więcej czasu na konsultacje ws kształtu przyszłej metropolii warszawskiej.
• U wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery odbędą się dziś konsultacje z przedstawicielami gmin, które miałyby wchodzić w skład metropolii warszawskiej.

• Wcześniej wojewoda spotkał się m.in. z wiceprezydentem Warszawy, prezydentem Legionowa oraz burmistrzem Podkowy Leśnej.

• Wiceprezydent Warszawy apeluje, by to rząd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy ws metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Śląska była inicjatywą rządu Beaty Szydło.

W czwartek (16 marca) w południe mają się odbyć u wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej.

Wcześniej wojewoda spotkał się m.in. z wiceprezydentem Olszewskim, prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim oraz burmistrzem Podkowy Leśnej Arturem Tusińskim.

Olszewski poinformował po spotkaniu, że podczas rozmowy u wojewody apelował o przełożenie czwartkowych konsultacji z samorządowcami. Przypomniał m.in. że w czwartek Rada Warszawy zajmuje się budżetem miasta.

Wiceprezydent stolicy podkreślał, że stołeczny ratusz nie jest przeciwko współpracy metropolitalnej. "Ale zakładamy, że to musi być normalna spokojna rozmowa" - zaznaczył Olszewski.

Poinformował również, że podczas spotkania z wojewodą zwrócił się o to, by to rząd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy ws metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Śląska - uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, którą teraz zajmuje się Senat - byłą inicjatywą rządu Beaty Szydło.

"Nie widzimy powodu dlaczego pan wojewoda i pan poseł Jacek Sasin nie mogą przekonać swoich kolegów posłów żeby nie traktować Warszawy i metropolii warszawskiej jako gorszy sort. Chcemy być traktowani tak samo" - podkreślił wiceprezydenta Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-16 16:02:17

    W decydowaniu o współpracy gmin powinni uczestniczyć obywatele. Trzeba opracować alternatywne projekty, a mieszkańcy w referendach zdecydują. Mniej niż 1% mieszkańców Polski, czyli członkowie partii rządzącej nie powinni decydować o losach gmin bez opinii obywateli.