Własność nie jest potrzebna samorządom

  • Katarzyna Nylec
  • 01-06-2012
  • drukuj
- Dlaczego tak twierdzę? Komunizm z pewnością by nie upadł, gdyby nie prywatyzacja - mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Własność nie jest potrzebna samorządom

Prezydenci wielu miast mówią stanowcze "nie" prywatyzacji. Obawiają się jej, a swoje zastrzeżenia tłumaczą np. potrzebą własności, m.in. po to, by - jak usłyszałam gdzieś - zamortyzować nieodpowiedzialne działania polityków, którzy zmieniając prawo dotyczące gmin, nie przejmują się konsekwencjami swoich działań. Ładny argument prawda? Ale czy słuszny?

Niesłuszny. Nie ma podstaw by tak twierdzić. W mojej opinii prywatyzacja spółek komunalnych jest ważna i niezmiernie potrzebna. Dlaczego? Ponieważ własność prywatna funkcjonuje znacznie efektywniej. Komunizm by nie upadł, gdyby nie prywatyzacja. Grecja i Hiszpania nie chyliła by się ku upadkowi, gdyby spółki będące własnością tamtejszych gmin zostały sprywatyzowane. Czy państwu potrzebna jest własność, żeby cokolwiek zrobić? Nie. Rynek robi więcej i lepiej, niż urzędnicy.

Czytaj również: Czy majątek JST jest w ogóle potrzebny?

Jakich sektorów komunalnych w szczególności powinna dotyczyć prywatyzacja?

Moim zdaniem wszystkie sektory powinny zostać objęte prywatyzacją. Gmina może pozostawać właścicielem w obszarze infrastruktury, w tym wypadku dla zachowania spokoju publicznego. Jednak uważam, że powiedzenie: "polakom komunizm i socjalizm pasuje jak krowie siodło" jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Chciałbym zaznaczyć, że dodatkowo Polacy są zbyt zindywidualizowani, stąd prywatyzacja w naszym kraju ma sens.

Przy okazji pytań dotykających kwestii prywatyzacji rodzi się podstawowy problem, a mianowicie - jak to robić?

Najlepszym, w mojej opinii, jest sposób giełdowy, bo jest on najbardziej transparentny, przejrzysty. Ale tylko bez zachowywania przez państwo, gminę kontrolnego pakietu akcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

ja uważam, ze wlasnośc jest potrzebna samorządom bezwarunkowo!

malarz bez pędzla, 2012-06-03 22:19:00 odpowiedz

CHCEMY WŁASNOŚCI!!! NATYCHMIAST!!!

Celulit?, 2012-06-03 21:01:16 odpowiedz

panie Gwaizdowski ale pan opowiadai glodne kumety. Gdybe nie Panstwo Polskie nie byloby wielu rzeczy i obiektow - wlaczajc w to PKP, ktora chodzila w kapitalistycznej Polsce przed II Wojna jak przyslowiowy zegarek ! Nie byloby COP, Gdyni , Poczty Polskiej i wielu innych. Jakby pan byl rzeczywisci...e ekspertem ekonomicznym to wiedzialby pan , ze wlasnie Hiszpania i Irlandia maj potezne problemy z powodu, ktory nazywa sie "overbuild" - to wlasnie prywaciarze, potezni , prywatni i PAZERNI developerzy do spolki z PRZEKUPNYMI BANKIERAMI I POLITYKAMI NAKRECILI KONIUNKTURE BUDOWALANA, a jak juz nabudowali za duzo domow i innych biur pod wynajem to pozostaly kredyty do splacenia. Oczywiscie te kredyty kolejni NIErzadnicy i politycy przerzucaja na bark spoleczenstwa a ci co napedzili klopotow w tych panstwach sa BEZKARNI. To jest problem - bo dawniej Krol, takiego skocilby o glowe, lub przynajmniej wtracil do wiezy a majatki zabral i skonfiskowal OD CALEJ RODZINY ! Coz w dzisiejszych kodeksach nie ma kary smierci a biznesmeni i bankowcy bezkarnie przepisuja majtki na zony, kochanki lub innego brata/ kuzyna, kumpla . Nie ma ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI za polityczne bledy i zle decyzje. Dlatego kradna..... rozwiń

Emir, 2012-06-03 20:42:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU