PARTNER PORTALU
 • BGK

Własność nie jest potrzebna samorządom

 • Katarzyna Nylec    1 czerwca 2012 - 07:50
Własność nie jest potrzebna samorządom

- Dlaczego tak twierdzę? Komunizm z pewnością by nie upadł, gdyby nie prywatyzacja - mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Prezydenci wielu miast mówią stanowcze "nie" prywatyzacji. Obawiają się jej, a swoje zastrzeżenia tłumaczą np. potrzebą własności, m.in. po to, by - jak usłyszałam gdzieś - zamortyzować nieodpowiedzialne działania polityków, którzy zmieniając prawo dotyczące gmin, nie przejmują się konsekwencjami swoich działań. Ładny argument prawda? Ale czy słuszny?

Niesłuszny. Nie ma podstaw by tak twierdzić. W mojej opinii prywatyzacja spółek komunalnych jest ważna i niezmiernie potrzebna. Dlaczego? Ponieważ własność prywatna funkcjonuje znacznie efektywniej. Komunizm by nie upadł, gdyby nie prywatyzacja. Grecja i Hiszpania nie chyliła by się ku upadkowi, gdyby spółki będące własnością tamtejszych gmin zostały sprywatyzowane. Czy państwu potrzebna jest własność, żeby cokolwiek zrobić? Nie. Rynek robi więcej i lepiej, niż urzędnicy.

Czytaj również: Czy majątek JST jest w ogóle potrzebny?

Jakich sektorów komunalnych w szczególności powinna dotyczyć prywatyzacja?

Moim zdaniem wszystkie sektory powinny zostać objęte prywatyzacją. Gmina może pozostawać właścicielem w obszarze infrastruktury, w tym wypadku dla zachowania spokoju publicznego. Jednak uważam, że powiedzenie: "polakom komunizm i socjalizm pasuje jak krowie siodło" jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Chciałbym zaznaczyć, że dodatkowo Polacy są zbyt zindywidualizowani, stąd prywatyzacja w naszym kraju ma sens.

Przy okazji pytań dotykających kwestii prywatyzacji rodzi się podstawowy problem, a mianowicie - jak to robić?

Najlepszym, w mojej opinii, jest sposób giełdowy, bo jest on najbardziej transparentny, przejrzysty. Ale tylko bez zachowywania przez państwo, gminę kontrolnego pakietu akcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • malarz bez pędzla, 2012-06-03 22:19:00

  ja uważam, ze wlasnośc jest potrzebna samorządom bezwarunkowo!
 • Celulit?, 2012-06-03 21:01:16

  CHCEMY WŁASNOŚCI!!! NATYCHMIAST!!!
 • Emir, 2012-06-03 20:42:10

  panie Gwaizdowski ale pan opowiadai glodne kumety. Gdybe nie Panstwo Polskie nie byloby wielu rzeczy i obiektow - wlaczajc w to PKP, ktora chodzila w kapitalistycznej Polsce przed II Wojna jak przyslowiowy zegarek ! Nie byloby COP, Gdyni , Poczty Polskiej i wielu innych. Jakby pan byl rzeczywisci...e ekspertem ekonomicznym to wiedzialby pan , ze wlasnie Hiszpania i Irlandia maj potezne problemy z powodu, ktory nazywa sie "overbuild" - to wlasnie prywaciarze, potezni , prywatni i PAZERNI developerzy do spolki z PRZEKUPNYMI BANKIERAMI I POLITYKAMI NAKRECILI KONIUNKTURE BUDOWALANA, a jak juz nabudowali za duzo domow i innych biur pod wynajem to pozostaly kredyty do splacenia. Oczywiscie te kredyty kolejni NIErzadnicy i politycy przerzucaja na bark spoleczenstwa a ci co napedzili klopotow w tych panstwach sa BEZKARNI. To jest problem - bo dawniej Krol, takiego skocilby o glowe, lub przynajmniej wtracil do wiezy a majatki zabral i skonfiskowal OD CALEJ RODZINY ! Coz w dzisiejszych kodeksach nie ma kary smierci a biznesmeni i bankowcy bezkarnie przepisuja majtki na zony, kochanki lub innego brata/ kuzyna, kumpla . Nie ma ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI za polityczne bledy i zle decyzje. Dlatego kradna.....  rozwiń