PARTNER PORTALU
  • BGK

Własność zamiast użytkowania wieczystego: Najbardziej cieszą się deweloperzy?

  • AW    18 sierpnia 2016 - 09:22
Własność zamiast użytkowania wieczystego: Najbardziej cieszą się deweloperzy?

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów we własność na rzecz dewelopera podlegać będzie takiej samej opłacie, jaka jest przewidziana dla osób fizycznych. (fot.pixabay)

• Trwają konsultacje projektu ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność.
• Zgodnie z ustawą właściciele lokali położonych w budynkach wielolokalowych na terenach należących do skarbu państwa lub samorządów nabędą też prawa własności do gruntów .
• Eksperci podnoszą jednak, że na nowych przepisach zyskają deweloperzy, którzy budują na publicznych działkach w celach komercyjnych.
Jak przypomina Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, główny cel ustawy polega na przekazaniu gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym na własność mieszkańców tego budynku. Jak czytamy na stronie kancelarii premiera, procedowane przepisy to odpowiedź na "postulaty i oczekiwania mieszkańców, zwłaszcza wielkich miast, kierowane w licznych wnioskach i petycjach do organów administracji oraz Parlamentu".

Czytaj też: Opłaty za użytkowanie wieczyste: MIB proponuje współwłasność gruntu

Jak podnosi jednak „Dziennik Gazeta Prawna” przepisy mają objąć nie tylko zwykłych obywateli, ale także deweloperów. Co więcej, jak zauważa adwokat Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości, przekształcenie na rzecz dewelopera podlegać będzie takiej samej opłacie, jaka jest przewidziana dla osób fizycznych.

Pozostaje więc pytanie o zgodność regulacji z obowiązującym w prawie europejskim zakazem udzielania pomocy publicznej – pisze dziennik. Jak dodają eksperci argument ten będzie podnoszony też przez samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.