Włocławek zaoferował obligacje za 90 mln

Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie) zaoferował na Giełdzie Papierów Wartościowych obligacje warte 90 milionów złotych. Kapitał pozyskany ze sprzedaży obligacji zostanie przeznaczony na dofinansowanie inwestycji realizowanych z udziałem środków unijnych.
Włocławek zaoferował obligacje za 90 mln

Jak podkreślił w piątek prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, obligacje może nabyć każdy chętny, a ich emisja jest alternatywą dla kredytów, które miasto musiałoby zaciągnąć, by utrzymać tempo inwestycji komunalnych.

"Okres spłat kredytów wynosi maksymalnie 10 lat. Okres wykupu obligacji wynosi 15 lat, co - przy obecnych wskaźnikach wynikających z nowej ustawy o finansach publicznych - ma ogromne znaczenie" - podkreślił prezydent Pałucki.

Czytaj też: Centrum Zdrowia Dziecka wyemituje obligacje

Zmniejszyła się również marża wykupu obligacji, w porównaniu do poprzedniej emisji prowadzonej przez jeden z banków, z 2,8 do 2 proc. rocznie. "Nasze obligacje są na tyle pewne dla rynku finansowego, że giełda nie powinna mieć problemów z ich zbyciem" - ocenił Pałucki.

Jak zaznaczył prezydent Włocławka, miasto jest jednym z pierwszych w Polsce, które zdecydowały się zaoferować swe obligacje na GPW. Włocławski samorząd liczy, że takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze z uwagi na niższe raty i dłuższy okres spłaty w stosunku do kredytu bankowego, a także niższe o około 150 tys. zł rocznie koszty obsługi długu.

Na rynek równoległy Catalyst do obrotu giełdowego trafiło 30 tysięcy obligacji Włocławka na okaziciela, o wartości nominalnej tysiąca złotych. Dotychczas na GPW notowano obligacje kilkunastu polskich miast, ale zwykle były one wykupywane przez banki - gwarantów emisji. Włocławek jest 150. emitentem papierów dłużnych oraz pięćdziesiątym tegorocznym debiutantem na tym rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU