PARTNER PORTALU
  • BGK

Wniosek o kontrolę NIK na Narodowym

  • PAP    8 listopada 2012 - 15:23
Wniosek o kontrolę NIK na Narodowym

Najwyższa Izba Kontroli powinna przyjrzeć się funkcjonowaniu Stadionu Narodowego w Warszawie - uznali posłowie z komisji ds. kontroli państwowej przyjmując w czwartek wniosek o zbadanie przez NIK prawidłowości m.in. przy realizacji projektu i budowy stadionu.
Projekt wniosku przygotował poseł Mariusz Błaszczak (PiS). W uzasadnieniu wskazał, że "zaskakujący i kompromitujący Polskę fakt niedojścia do skutku meczu piłkarskiego Polska-Anglia w dniu 16 października 2012 r. spowodował w społeczeństwie ożywioną dyskusję na temat rzetelności projektowania, budowy i funkcjonowania Stadionu Narodowego".

Czytaj też: Narodowe Centrum Sportu pod obstrzałem opozycji

"Pojawiły się realne podejrzenia, że Stadion Narodowy został źle zaprojektowany, nierzetelnie wykonany oraz że wystąpiły błędy w sposobie zarządzania nim po oddaniu do użytku" - czytamy w uzasadnieniu.

We wniosku wskazano, że "przedmiotem kontroli powinno być w szczególności zbadanie: - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy projektu Stadionu Narodowego; - rzetelności odbioru tych prac; - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy inwestycji; - rzetelności nadzoru nad realizacją inwestycji; - rzetelności odbioru inwestycji".

NIK - według wniosku komisji - powinien przeanalizować też rzetelność funkcjonowania Stadionu Narodowego już po oddaniu go do użytku i wyjaśnić przyczyny, z powodu których obiekt był "niezdatny do rozegrania meczu międzypaństwowego Polska-Anglia 16 października 2012 r.".

Od głosu w sprawie wniosku Błaszczaka wstrzymali się posłowie Platformy Obywatelskiej. Julia Pitera wyjaśniła PAP, że w planie NIK jest kontrola wszystkich stadionów wybudowanych w Polsce na Euro 2012 i ich wykorzystania, więc odrębny wniosek ws. Stadionu Narodowego nie jest potrzebny.

Kierownik Wydziału Prasowego NIK Zbigniew Matwiej potwierdził, że taka kontrola jest zaplanowana. "Na przyszły rok zaplanowaliśmy kontrolę wszystkich stadionów wybudowanych na Euro 2012. Obejmie ona rozliczenie budowy, ale także pierwszy rok funkcjonowania tych obiektów. Wyniki kontroli powinny być w połowie przyszłego roku" - poinformował.

"Jeżeli wpłynie wniosek komisji sejmowej ws. kontroli Stadionu Narodowego, będziemy uwzględniali zlecenia Sejmu, ponieważ jesteśmy audytorem działającym na rzecz Sejmu" - dodał.

Jak poinformowano w biurze komisji, teraz wniosek zostanie przekazany do Marszałka Sejmu, który skieruje go do NIK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.