PARTNER PORTALU
  • BGK

Wniosek ws. metropolii śląsko-zagłębiowskiej z pozytywną opinią wojewody

  • aw/PAP    31 maja 2017 - 10:45
Wniosek ws. metropolii śląsko-zagłębiowskiej z pozytywną opinią wojewody
Wojewoda śląski (fot. jaroslawwieczorek.p)

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek pozytywnie zaopiniował wniosek katowickich radnych do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Wniosek wraz z opinią trafi teraz do MSWiA, które przygotuje materiały do podjęcia decyzji przez rząd.
Przypomnijmy 29 maja katowiccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Była to ostatnia leżąca po stronie samorządów część procedury związanej z tworzeniem metropolii w woj. śląskim.

Wniosek ten w środę (31 maja) pozytywnie zaopiniował wojewoda wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Droga do metropolii

Możliwość utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim dała tamtejszym samorządom ustawa z 9 marca br., podpisana przez prezydenta 4 kwietnia. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.

W ostatnich tygodniach 41 miast i gmin, które na gruncie ustawy chcą utworzyć metropolię, przeprowadziło wymagane procedury, m.in. konsultacje społeczne. Ich uchwały w tej sprawie - zgodnie z wymogami ustawy - zebrał samorząd Katowic. W poniedziałek katowiccy radni uroczyście przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

Wniosek ten, wraz z opinią wojewody, a także przyjętą już 24 kwietnia pozytywną opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku, nad którym prace koordynował skarbnik Katowic, trafi teraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Następnie minister sformułuje stosowny wniosek na Radę Ministrów.

Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o metropolię od lat. Związek ma wykonywać część ich zadań publicznych w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju transportu zbiorowego. Jego nazwa, która znalazła się we wniosku samorządów, to "Śląsko-Zagłębiowska Metropolia"

Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii (obecne szacunki przewidują, że to źródło zapewni ok. 280-290 mln zł rocznie). Zainteresowanie uczestnictwem w metropolii zgłosiło 41 miast i gmin, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.