PARTNER PORTALU
 • BGK

Wody Polskie: Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami

 • bad    9 kwietnia 2018 - 16:20
Wody Polskie: Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami
Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami nie są nowym obciążeniem dla użytkowników wód. Fot. pixabay

Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami nie są nowym obciążeniem dla użytkowników wód. Do końca ubiegłego roku, tzn. do wejścia w życie nowego Prawa wodnego i nowych stawek (wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów) korzystający z wód wnosili te opłaty na konta innych podmiotów publicznych - wyjaśnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami pobierają dziś Wody Polskie, które są głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną w kraju.

- Wprowadzenie nowych stawek wynika z wdrożenia unijnej tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej. We wszystkich państwach Unii Europejskiej każdy, kto korzysta z wód, które są własnością Skarbu Państwa, powinien partycypować w kosztach ich utrzymywania w dobrej jakości - wyjaśnia Daniel Kociołek z Wydziału Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej PGW Wody Polskie.

Jak dodaje, dyrektorzy regionalnych zarządów w Wodach Polskich nie ustalają samodzielnie żadnych stawek opłat. Wynikają one z ustawy Prawo wodne i rozporządzeń. Obecne i poprzednie rozporządzenie w tej sprawie dzieli aż 12 lat.

Czytaj też: Wycinka drzew, nowe przepisy: Instrukcja krok po kroku

- W niektórych przypadkach stawki zostały ustanowione na minimalnym poziomie. Na przykład, jeżeli dany grunt jest przeznaczony pod ogólnie dostępne, darmowe kąpieliska i stałe tory wodne służące do uprawiania sportów wodnych, stawka za 1 mkw. tego gruntu wynosi 1 grosz - zwraca uwagę Daniel Kociołek. - Najwyższa stawka wskazana w rozporządzeniu wynosi 8,90 zł i dotyczy przypadku prowadzenia na danym terenie działalności usługowej, tzn. sytuacji, gdy przedsiębiorca czerpie zysk ze względu na prowadzenie działalności nad wodą, która jest własnością Skarbu Państwa - dodaje.

Wody Polskie przypominają, że celem reformy gospodarki wodnej jest zapewnienie jej efektywnego finansowania, zgodnie z zasadą „kto czerpie zyski z wykorzystania własności wszystkich obywateli, czyli w tym przypadku wód, ten musi za to ponosić opłaty”.

Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami należącymi do Skarbu Państwa są ponoszone raz w roku i ich wysokość nie powinna stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników przystani, pomostów, marin itd. Utrzymanie naszych wód w dobrej jakości jest potrzebne całemu społeczeństwu i zobowiązują nas do tego przepisy Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • TC, 2018-04-11 11:15:43

  dokładnie podatek kolejny
 • Prof. Glass, 2018-04-10 14:23:29

  Gów....prawda! To nie żadna ekologia tylko zwykłe wyciąganie kasy czyli łupienie "500 plus". Wpierw Ukraińcy wstrzymali podwyżki płac, teraz powoli nowy haracz plus "deszczówka" wyciąga kasę daną przez Państwo na poprawę warunków życia rodzinom wielodzietnym! Iście żydowska logik...a! Kiedy to w końcu zrozumienie Polacy!  rozwiń
 • Wodniak, 2018-04-10 11:29:17

  Założenia w 100% słuszne. Jednak "opłata" za użytkowanie gruntów pokrytych wodami to w istocie nic innego, jak kolejny "podatek" - tu ekologiczny za korzystanie ze środowiska. Ideą takiego podatku jest powrót przekazanych środków finansowych na, nie tylko utrzymanie naszych wód w... dobrej jakości ale poprawę jej stanu i osiągnięcie dobrego stanu ekologicznego do czego zobowiązują nas przyjęte przepisu UE. Czy Wody Polskie też tak myślą? Czy ktoś słyszał albo widział, że byłe RZGW czy może samo KZGW a może inny minister robił coś w celu poprawy stanu wód w jeziorach (nie mylić z budową oczyszczalni i kanalizacji - to inna bajka i środki) od 2004 roku?  rozwiń