PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójcik: rząd chce ograniczyć autonomię samorządów

  • bad    27 października 2014 - 15:19
Wójcik: rząd chce ograniczyć autonomię samorządów

- W procedowanym rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, znalazł się zapis, który jeśli zostanie wdrożony w życie, oznaczać będzie poważny odwrót od ustrojowej reguły autonomii samorządów terytorialnych w kształtowaniu gospodarki finansowej - twierdzi Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.
Zdaniem Marka Wójcika w projektu wynika, że w roku 2015 na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie niższej niż wynikająca z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Karty dla niepełnosprawnych: w listopadzie w starostwach może być gorąco

- Pomijając fakt, że tego typu regulacja, w praktyce zamienia część subwencji w swoistą dotację, do konstytucyjności tego zapisu wątpliwości miało Rządowe Centrum Legislacji - zaznacza Marek Wójcik. - Ale wycofało się z nich, uzasadniając to faktem doprecyzowania uzasadnienia do projektu w zakresie zmian do przepisu ustalającego wysokość finansowania w roku 2015 zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży. Zdaniem RCL, tym samym usunięte zostały wątpliwości dotyczące ewentualnej niezgodności projektu z Konstytucją RP (art. 34 projektu).

Czytaj też: TK: opiekunowie niepełnosprawnych muszą być traktowani równo

Jak twierdzi dyrektor biura Związku Powiatów Polskich do autorstwa tego złego pomysłu nie przyznaje się Pełnomocnik rządu ds. spraw osób niepełnosprawnych, wskazując palcem na resort edukacji.

- Ale kwestia autorstwa tego pomysłu jest drugorzędna. Najważniejsze, aby nie dopuścić do jego zmaterializowania w formie przepisu, który bynajmniej nie przysłuży się dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością - wyjaśnia Marek Wójcik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.