PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójcik: Ustawa metropolitalna w pierwszym możliwym terminie

  • PAP/MN    20 września 2016 - 18:01
Wójcik: Ustawa metropolitalna w pierwszym możliwym terminie
Wójcik podkreślił, że obecnie sprawa jest na etapie projektu (fot. wikipedia.org)

• Ustawa o związku metropolitalnym w woj. śląskim wejdzie w życie w pierwszym możliwym terminie.
• Taką informację przekazał wiceminister sprawiedliwości z woj. śląskiego Michał Wójcik.
• Według jego wiedzy projekt ma być rozpatrywany przez rząd w przyszłym tygodniu.
Wiceminister odniósł się w ten sposób do wtorkowych wypowiedzi śląskich polityków PO. Podczas briefingu w Katowicach akcentowali oni m.in., że zgodnie z obecnym kształtem projektu metropolia w woj. śląskim rozpocznie działalność od 2019 r., a nie, jak zapowiadało PiS, od 2017 r., a także, że region straci na tym opóźnieniu ok. 450 mln.

Zgodnie bowiem z obecną wersją projektu Rada Ministrów ma tworzyć związek wydając rozporządzenie - w terminie do 31 lipca. Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego. Oznacza to, że jeżeli Rada Ministrów wydałaby stosowne rozporządzenie wkrótce (przed 31 lipca 2017 r.), związek powstałby od 1 stycznia 2018 r., a realizację zadań rozpocząłby od 1 stycznia 2019 roku.

Ponadto śląscy politycy PO argumentowali, że gdyby wdrożyć obecną ustawę od 1 stycznia 2017 r., w regionie zostawałoby od tego czasu dodatkowo 250 mln zł rocznie, które daje przewidziany zarówno w obecnej, jak i projektowanej ustawie 5-procentowy udział związku w wypracowanym na jego terenie podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada jednak, że w pierwszym roku działania związku (jeszcze bez realizacji zadań) udział ten wyniesie 1 proc., czyli ok. 50 mln zł. Przedstawiciele Platformy wyliczyli, że łącznie oznacza to 450 mln zł dla regionu mniej.

Wójcik podkreślił, że obecnie sprawa jest na etapie projektu. "Dopóki projekt nie stanie się ustawą wszystkie pytania są otwarte. Uważam, że metropolia ruszy w najszybszym z możliwych terminów. Według mojej wiedzy projekt będzie procedowany na Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu" - powiedział. "Jeszcze [projekt] nie został przyjęty przez Radę Ministrów, a już jesteśmy atakowani" - dodał.

Czytaj też: Nie tylko samorządy skorzystają na pracy więźniów za darmo

"Sądzę, że nie ma co upolityczniać tematu - zwłaszcza w przypadku Platformy, która przez osiem lat obiecywała, że zrobi metropolię, a kiedy już zrobiła ustawę, to wszystko dopychane było kolanem na ostatnią chwilę. Ogłoszono, że metropolia powstanie, tylko finansów nie zapisano w budżecie" - zaznaczył wiceminister.

"Gdyby przyjąć logikę Platformy, należałoby pomnożyć 250 mln zł razy osiem lat. Wychodzą dwa miliardy złotych" - zauważył Wójcik, przypominając również, że roczny okres organizacji związku metropolitalnego został przyjęty w konsultacjach m.in. z zainteresowanymi samorządami.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad). Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.