Wojewoda chce odwołania wójta Rewala

Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania skierował do premiera wniosek o odwołanie ze stanowiska wójta gminy Rewal. Kondycja finansowa gminy jest katastrofalna, zadłużenie sięga ponad 140 mln zł, z czego połowa w parabankach.
Wojewoda chce odwołania wójta Rewala
Rewal to nadmorska gmina wypoczynkowa. Fot. Sxc.hu

Kondycja finansowa gminy Rewal jest "katastrofalna", a winę za to ponosi wójt Robert Skraburski - napisał w piśmie do premier Beaty Szydło wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Według niego, wezwanie wójta do zaprzestania naruszeń prawa nie przyniosło efektu i dalej dopuszcza się on naruszeń m.in. przepisów ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych.

Zadłużenie gminy Rewal na koniec marca 2016 br. wynosiło nieco ponad 140 mln. zł, z czego połowa to zadłużenie w parabankach - podały w piątek służby prasowe wojewody.

Wojewoda zarzucił Skraburskiemu m.in. zaniechanie występowania do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) z wnioskami o wydawanie potrzebnych opinii ws. zaciągania kredytów i pożyczek w parabankach, czy nieprzedstawianie faktycznych danych o stanie finansów gminy RIO i radzie gminy.

Na liście zarzutów jest także nieujmowanie w ewidencji księgowej oraz sprawozdaniach gminy umów z parabankami.

Pomimo prób, PAP nie udało się w piątek skontaktować ze Skraburskim.

Rewal to nie jedyna gmina na Pomorzu Zachodnim, która jest zadłużona w parabankach. W takiej sytuacji są m.in. Ostrowice, Białogard (gmina wiejska - PAP), Manowo, Bielice, Przybiernów i Brojce.

Wojewoda podał przykład zadłużonych w dużej większości w parabankach Ostrowic. Decyzją premier Beaty Szydło w Ostrowicach ma być wprowadzony zarząd komisaryczny. Decyzję tę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zaskarżył wójt gminy.

Kilka dni temu sąd administracyjny oddalił skargę wójta Ostrowic - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla. Jak dodała, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia strony mają 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Według rzeczniczki, jego decyzja będzie już ostatnią, od której nie będzie można się już odwołać.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE