PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda chce odwołania wójta Rewala

  • bad/PAP    10 czerwca 2016 - 20:08
Wojewoda chce odwołania wójta Rewala

Rewal to nadmorska gmina wypoczynkowa. Fot. Sxc.hu

Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania skierował do premiera wniosek o odwołanie ze stanowiska wójta gminy Rewal. Kondycja finansowa gminy jest katastrofalna, zadłużenie sięga ponad 140 mln zł, z czego połowa w parabankach.
Kondycja finansowa gminy Rewal jest "katastrofalna", a winę za to ponosi wójt Robert Skraburski - napisał w piśmie do premier Beaty Szydło wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Według niego, wezwanie wójta do zaprzestania naruszeń prawa nie przyniosło efektu i dalej dopuszcza się on naruszeń m.in. przepisów ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych.

Zadłużenie gminy Rewal na koniec marca 2016 br. wynosiło nieco ponad 140 mln. zł, z czego połowa to zadłużenie w parabankach - podały w piątek służby prasowe wojewody.

Wojewoda zarzucił Skraburskiemu m.in. zaniechanie występowania do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) z wnioskami o wydawanie potrzebnych opinii ws. zaciągania kredytów i pożyczek w parabankach, czy nieprzedstawianie faktycznych danych o stanie finansów gminy RIO i radzie gminy.

Na liście zarzutów jest także nieujmowanie w ewidencji księgowej oraz sprawozdaniach gminy umów z parabankami.

Pomimo prób, PAP nie udało się w piątek skontaktować ze Skraburskim.

Rewal to nie jedyna gmina na Pomorzu Zachodnim, która jest zadłużona w parabankach. W takiej sytuacji są m.in. Ostrowice, Białogard (gmina wiejska - PAP), Manowo, Bielice, Przybiernów i Brojce.

Wojewoda podał przykład zadłużonych w dużej większości w parabankach Ostrowic. Decyzją premier Beaty Szydło w Ostrowicach ma być wprowadzony zarząd komisaryczny. Decyzję tę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zaskarżył wójt gminy.

Kilka dni temu sąd administracyjny oddalił skargę wójta Ostrowic - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla. Jak dodała, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia strony mają 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Według rzeczniczki, jego decyzja będzie już ostatnią, od której nie będzie można się już odwołać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.