PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda chce zawieszenia władz zadłużonych Ostrowic

  • bad/PAP    22 września 2015 - 16:49
Wojewoda chce zawieszenia władz zadłużonych Ostrowic

Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na ponad 33 mln zł. Fot. Greanna.ecom.com.pl

Zawieszenia organów gminy Ostrowice i wprowadzenia zarządu komisarycznego chce zachodniopomorski wojewoda. W ocenie wojewody, plan naprawczy zagrożonej likwidacją z powodu dużego zadłużenia gminy nie ustabilizuje jej finansów.
Wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz zwrócił się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem w tej sprawie - poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody.

"Do wskazanych w programie planowanych dochodów nie zaprezentowano żadnych kalkulacji, ani dokumentów potwierdzających prawidłowość ich wyliczenia, w następstwie czego jawią się one jako wysoce niepewne, czy też niemożliwe do zrealizowania" - napisano we wniosku. Wojewoda odniósł się w ten sposób do programu poprawy sytuacji, który przedstawiła gminy.

Zbyt ryzykowne farmy wiatrowe

Zdaniem wojewody, inwestycje w budowę siłowni wiatrowych, dzięki którym gmina chciała osiągnąć znaczne przychody, są obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia. Nie można budować m.in. farm wiatrowych na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego i obszarze Natura 2000, które obejmuje gmina - uważa Tałasiewicz.

Ostrowice chciały również ratować się przed likwidacją budową m.in. ośrodka szkolenia praktycznego personelu obsługi ruchu lotniczego, czy przystani żeglarskiej. Zdaniem wojewody, nie przedstawiono żadnej kalkulacji, z której wynikałyby dochody z tych miejsc, a zdecydowana większość z nich jest we wstępnej fazie planowania i brak konkretnej daty ich zakończenia.

- Proponowane obniżenie diet radnych oraz wynagrodzeń wójta nie będą miały także rzeczywistego wpływu na poprawę finansów gminy - twierdzi wojewoda.

"Również pozostałe, wymienione w programie działania nie wygenerują dochodów w takiej wysokości, które doprowadziłyby do stabilizacji finansów Gminy Ostrowice i - co ważne - zapewniałyby możliwość finansowania ustawowych zadań własnych" - mówi pismo.

W lipcu wojewoda zachodniopomorski rozpoczął procedurę, która ma doprowadzić do konsolidacji dwóch gmin: Drawska Pomorskiego i Ostrowic. Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na ponad 33 mln zł. Wprowadzenie zarządu komisarycznego w gminie poprzedza ewentualną konsolidację gmin.

W Urzędzie Gminy Ostrowice powiedziano we wtorek, że nikt z gminy nie wypowie się w tej sprawie, a jedyną osobą, która udziela informacji na temat gminy, jest wójt, który przebywa do środy na urlopie.

Wójt Ostrowic Wacław Micewski we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów mówił, że zadłużenie gminy to efekt inwestycji, które miały zniwelować zapóźnienie cywilizacyjne. Gmina zaciągała także pożyczki w parabankach, bo - jak tłumaczył - nie było szans na zdobycie finansowania z innych źródeł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.