PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda chce zmienić zasady funkcjonowania rady seniorów

  • Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora    2 kwietnia 2015 - 12:34
Wojewoda chce zmienić zasady funkcjonowania rady seniorów
fot. Rynek Seniora

Wojewoda kujawsko-pomorski zakwestionował statut rady seniorów przyjęty przez radnych gminy Bytoń (Kujawsko-Pomorskie). Uznał, że jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa do ustalania wieku granicznego osób, które mogą wejść w skład rady seniora.
Statut rady seniorów określa zasady jej działania oraz tryb wyboru członków. Rada gminy Bytoń postanowiła, że w skład rady seniorów mogą wchodzić jedynie osoby, które ukończyły 55 lat. Taką regulację zakwestionował wojewoda kujawsko-pomorski. 

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w innych województwach z powodzeniem funkcjonują w obrocie prawnym zapisy ustanawiające granicę wieku, której przekroczenie umożliwia zasiadanie w radzie seniorów. Najczęściej jest to 55 lub 60 lat. Oznacza to, że inni wojewodowie nie kwestionują legalności tego typu regulacji.

Wojewoda kujawsko-pomorski zakwestionował również tryb powoływania członków rady seniorów. Według niego to kompetencja przynależna radzie gminy, a nie wójtowi. W statucie rady seniorów powinien się również znaleźć zapis, że może ona podejmować działania jedynie za pomocą uchwał.  

Prawo do powoływania rad seniorów rady gminy mają od nieco ponad roku.  Podstawą do ich powoływanie jest art. 5c ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.  Jak pisze „DGP” - pozostawia on dosyć szerokie pole do interpretacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Senior, 2015-04-04 18:31:12

    No więc interpretujmy ten przepis ustawy o samorządzie gminnym zgodnie z jego duchem, a nie wg suchej litery, obrażając przy okazji zdrowy rozsądek. Czyżby prawnicy wojewody kujawsko-pomorskiego nie mieli, co robić ? A uchwały o radach młodzieży to wojewoda tam u siebie sprawdził? Moze tam też jes...t ograniczenie wiekowe, a przepis brzmi podobnie?  rozwiń