PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewoda dolnośląski: stajemy się regionem konkurencyjnym w skali kraju

 • PAP/rs    17 listopada 2017 - 14:12
Wojewoda dolnośląski: stajemy się regionem konkurencyjnym w skali kraju
Stajemy się regionem konkurencyjnym pod względem gospodarczym w skali kraju, w porównaniu z innymi częściami Polski - ocenił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. (Fot. mat. pras. www.duw.pl)

Stajemy się regionem konkurencyjnym pod względem gospodarczym w skali kraju w porównaniu z innymi częściami Polski - ocenił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w piątek na konferencji podsumowującej dwa lata rządów gabinetu premier Beaty Szydło.
• - Właśnie dynamiczny rozwój gospodarczy, który owocuje najniższą stopą bezrobocia od 1991 r. oraz rozbudowa infrastruktury przemysłowej i komunikacyjnej to kluczowe wyznaczniki efektów minionych dwóch lat rządów - ocenił Paweł Hreniak.

• Przypomniał, że na Dolnym Śląsku zainwestowały firmy, które są światowymi gigantami m.in. LG, Mercedes, Lufthansa, które mają zamiar zatrudnić po kilkuset specjalistów w swoich fabrykach. W sumie w tym okresie przyciągnięto 53 inwestorów.

• - Stajemy się regionem konkurencyjnym pod względem gospodarczym w skali kraju, w porównaniu z innymi częściami Polski. Średnia stopa bezrobocia wynosi 6,1 proc., a są powiaty, w których wynosi ona zaledwie 2 proc. - mówił Hreniak.

Znacząco rozwinięta została też komunikacyjna infrastruktura. Na budowę 31 km trasy S3 rząd wydał 3 mld zł, zapadła również decyzja o kolejnych nakładach i doprowadzeniu tej drogi do Kamiennej Góry oraz Lubawki, czyli do granicy z Czechami.

- Istotne jest to także z tego powodu, że łączymy mniej rozwiniętą południową część regionu, czyli Pogórze Sudeckie, zarówno z Wrocławiem jak i Europą. To powinien być impuls do rozwoju południa regionu - dodał wojewoda.

Na drogi lokalne z budżetu wojewody wydano 100 mln zł, rozbudowywana była też sieć dróg wojewódzkich. Ruszył program przywracania IV klasy żeglowności na Odrze, czyli projekt Odrzańskiej Drogi Wodnej, na który do 2025 r. rząd przeznaczy 2,9 mld zł. Dzięki wsparciu kwotą 85 mln zł kończy się budowa stopnia wodnego w Malczycach i podpisano umowę na dofinansowanie kwotą 24 mln zł kolejnego stopnia w Brzegu Dolnym.

W sumie podmioty z Dolnego Śląska podpisały na 16 mld zł umowy na dofinansowanie ze środków europejskich.

Zdaniem wojewody skutecznie wdrożono w regionie reformę edukacyjną i w ramach wprowadzonej sieci szpitali poprawiła się opieka zdrowotna mieszkańców. - Otwarty w tym tygodniu nowoczesny, zintegrowany blok operacyjny we wrocławskim szpitalu wojskowym miał wsparcie rządu z funduszy MON w kwocie 114 mln zł. Dzięki obecności wojska zyskają też cywile, bo to najlepszy taki obiekt w kraju - powiedział Hreniak.

Przypomniał, że inwestycje dotyczyły też ratownictwa medycznego - 23 nowe karetki - rozbudowy szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Jak podano z programu "500 plus" w regionie skorzystało 253 tys. dzieci, a średnio rocznie dolnośląska rodzina otrzymała z tego tytułu 12,6 tys. zł wsparcia. Ponad 170 tys. seniorów dzięki rządowemu programowi kupowało darmowe leki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.