PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda ma prawo do wydania zarządzenia zastępczego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 marca 2010 - 07:58

Radny, któremu warunkowo umorzono postępowanie karne, traci mandat z mocy prawa. Rozwiązanie takie nie narusza konstytucyjnej zasady równości.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną radnego, który stracił mandat w związku z postępowaniem karnym. Podstawą wygaśnięcia mandatu jest utrata prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyboru. Jak przypomniał NSA, prawa wybieralności nie mają osoby, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sąd kasacyjny nie zgodził się, że przepis przewidujący takie sankcje jest niezgodny z konstytucją. Jego konstytucyjność potwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Mandat skarżącego wygasił wojewoda zarządzeniem zastępczym z marca 2009 r. Organ nadzoru wyjaśnił, że wobec radnego toczyło się postępowanie karne. Radny był oskarżony o przywłaszczenie cudzej rzeczy. Ostatecznie sąd karny warunkowo umorzył postępowanie na okres próby, wynoszący dwa lata. Jak podkreślił wojewoda, wyrok stał się prawomocny. Od tego momentu rada gminy miała trzy miesiące na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego. Ponieważ tego nie zrobiła, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze. Sądy obu instancji uznały, że słusznie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.