PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mazowiecki ws. dekomunizacji chce konsultować się z samorządami

  • PAP/JS    7 września 2017 - 18:26
Wojewoda mazowiecki ws. dekomunizacji chce konsultować się z samorządami
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy do 2 września miały czas, aby samodzielnie dokonać zmian w nazwach ulic (fot. pixabay.com)

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapowiada, że w sprawie dekomunizacji ulic będzie konsultował się z samorządami, które wyrażą taką wolę. Jak dodał w przypadku samorządów, które nie wyrażą takiej woli podejmie ustawowe działania i w odpowiednim terminie zmieni nazwy ulic .
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy do 2 września miały czas, aby samodzielnie dokonać zmian w nazwach ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. Po tym terminie, zgodnie z ustawą, zmianą nazw w ciągu trzech miesięcy mają zająć się wojewodowie. Ich zarządzenia ws. nowych nazw będą wydawane na podstawie opinii IPN.

W Warszawie rada miasta w ub. tygodniu zmieniła patronów tylko sześciu ulic. Zmieniono same imiona, nazwiska pozostały bez zmian, np. Józefa Ciszewskiego zastąpi komentator sportowy Jan Ciszewski, a Juliana Bruna filozof Giordano Bruno. Szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz zapowiedział wówczas, że radni PiS razem z IPN przygotują wykaz wszystkich ulic w Warszawie do dekomunizacji.

Wojewoda mazowiecki był pytany przez dziennikarzy, jakie kroki zamierza podjąć w sprawie dalszej dekomunizacji ulic na Mazowszu.

"Dokładnie muszę zebrać informacje związane z całością zagadnienia, czyli ile i jakie uchwały podjęto na Mazowszu" - powiedział Sipiera. Jak dodał, musi także wiedzieć, jaka jest łączna liczba ulic, które zmienią swoich patronów.

Wojewoda podkreślił, że propozycje zmian nazw ulic, oczywiście będą konsultowane z IPN. Zapowiedział, że będzie również rozmawiał z samorządami, które nie dokonały dekomunizacji nazw ulic. "Muszę się dowiedzieć, z jakiego powodu, czy nie chciały, czy też nie miały pomysłu" - wyjaśnił Sipiera.

Zapowiedział też, że będzie konsultował się w dalszym ciągu z samorządami, "jeżeli będą taką wolę wyrażały". "Tam gdzie nie będzie takiej woli, po prostu ustawowe działania podejmę i w odpowiednim terminie zmienię nazwy, które muszą być zmienione zgodnie z polskim prawem" - zaznaczył wojewoda.

Dodał, że musi wykonać zadania nałożone na niego w ustawie. Sipera podkreślił, że "dwadzieścia parę lat, prawie już 30 od tzw. transformacji, to jest najwyższy czas, żeby nie było w przestrzeni publicznej żadnych symboli totalitarnych".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.