PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mediatorem

  • PAP    20 stycznia 2011 - 16:05
Wojewoda mediatorem

Wojewoda podlaski pomoże w negocjacjach burmistrza Sejn (Podlaskie) z wierzycielem, który chce wyegzekwować 4 mln długu za budowę oczyszczalni ścieków w 2008 roku.
Urząd Miejski w Sejnach ma zablokowane przez komornika wszystkie konta bankowe. To efekt przegranego przez miasto procesu sądowego z syndykiem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji w Suwałkach (WPRI), które nadzorowało budowę oczyszczalni w latach 90-tych. Sąd uznał, że Urząd Miejski w Sejnach ma zapłacić blisko 1,4 mln długu z odsetkami - w sumie ok. 4 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

Jak poinformowała Gadek, wojewoda podlaski Maciej Żywno spotkał się w czwartek z syndykiem i zwrócił się do niego o podjęcie negocjacji z burmistrzem Sejn. Jak dodała Gadek, do spotkania ma dojść w przyszłym tygodniu.

Wojewoda zwrócił się także do syndyka o odblokowanie niektórych kont, tak by pracownicy urzędu i podległych jednostek mogli otrzymać wynagrodzenia. Według rzeczniczki syndyk ma rozmawiać w tej sprawie z komornikiem.

Burmistrz Jan Stanisław Kap chce negocjować spłatę wierzytelności z syndykiem WPRI, ale ten podchodzi do tego sceptycznie. Syndyk WPRI Tomasz Bilbin powiedział, że podobne negocjacje były już dwa lata temu, strony porozumiały się, ale samorząd nie wywiązał się ze wspólnych ustaleń. Według syndyka burmistrz z jednej strony chce negocjować, a z drugiej składać wniosek o ponowną kasację wyroku do Sądu Najwyższego.

Władze Sejn uważają, że oczyszczalnia została wybudowana źle i postanowiły nie płacić za część prac przy budowanej oczyszczalni ścieków. Wówczas syndyk WPRI wystąpił ze sprawą do sądu. W 2007 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach przyznał rację WPRI, ale miasto złożyło kasację do Sądu Najwyższego. Pod koniec 2010 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku ostatecznie rozstrzygnął spór na korzyść WPRI.

Miasto w budżecie na 2011 rok nie zabezpieczyło środków na ewentualną spłatę długów wobec WPRI. Budżet miasta ma wynieść w tym roku ok. 18 mln zł, z czego deficyt zaplanowano na ponad 50 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.