PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda pomorski unieważnił w części uchwałę krajobrazową w Gdańsku

  • PAP/JS    30 marca 2018 - 18:48
Wojewoda pomorski unieważnił w części uchwałę krajobrazową w Gdańsku
Trzeci zakres uchwały krajobrazowej unieważniony przez wojewodę pomorskiego dotyczy zapisów o utrzymywaniu i konserwacji urządzeń reklamowych. (fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

W trzech aspektach, dotyczącym m.in. reklam wyborczych oraz odległości reklam od skrzyżowań, przejazdów kolejowych, mostów, wiaduktów, estakad oraz tuneli, wojewoda pomorski unieważnił uchwałę krajobrazową przyjętą w lutym przez Radę Miasta Gdańska.
W komunikacie na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Dariusz Drelich, stwierdzając nieważność uchwały krajobrazowej w zakresie "reklam wyborczych" wyjaśnił, że ten zapis uchwały "narusza przepisy Kodeksu Wyborczego".

"Rada Miasta Gdańska nie może regulować kwestii materiałów wyborczych i być w sprzeczności z regulacjami zawartymi w innym akcie prawnym wyższego rzędu - Kodeksie Wyborczym" - głosi stanowisko wojewody.

W przypadku odległości reklam od skrzyżowań, przejazdów kolejowych, mostów, wiaduktów, estakad oraz tuneli wojewoda pomorski uznał zaś, że zapisy w uchwale krajobrazowej regulujące to zagadnienie "naruszają przepisy ustawy o drogach publicznych". "Zatem Rada Miasta Gdańska nie posiadała kompetencji do regulowania tego, co zostało uregulowane już w ustawie o drogach publicznych" - uzasadnił.

Czytaj też: Gdańsk. Apel do wojewody o umorzenie postępowania ws. uchwały krajobrazowej

Trzeci zakres uchwały krajobrazowej unieważniony przez wojewodę pomorskiego dotyczy zapisów o utrzymywaniu i konserwacji urządzeń reklamowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w formie postępowania nadzorczego Drelich zgłosił Radzie Miasta Gdańska kilka uwag do uchwały krajobrazowej. Jednocześnie kilka dni wcześniej wojewoda opublikował uchwałę krajobrazową RMG, która wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jak tłumaczyła tydzień temu rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz, publikacja uchwały jest jednak sprawą niezależną od postępowania nadzorczego. Samorząd udzielił wojewodzie wyjaśnień dotyczących jego uwag. Po ich analizie Drelich zdecydował się unieważnić w piątek uchwałę krajobrazową w zakresie trzech rozwiązań.

"Cieszę się, że wojewoda przyjął część naszej argumentacji i nie zdecydował się jednak zablokować tej uchwały w całości. Jednak wejdzie ona w życie. Natomiast bardzo martwi to, że część jej zapisów została uchylona. Szczególnie bardzo żałuję, że wojewoda zablokował zmiany dotyczące funkcjonowania reklam wyborczych. Zmian w tym zakresie, takich jak zakazu wieszania plakatów na słupach oświetleniowych i energetycznych, które zawierała uchwała krajobrazowa, oczekiwało bowiem wielu mieszkańców miasta" - powiedział przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Piotr Borawski.

Dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele władz Gdańska zapoznają się z uzasadnieniem postanowienia wojewody i zdecydują o ewentualnym złożeniu skargi na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.