Wojewoda popiera radnych ws. małego ruchu z Kaliningradem

- Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski poparł inicjatywę radnych Ełku, którzy chcą poszerzenia strefy małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Mały ruch graniczny obejmuje obecnie część województwa warmińsko-mazurskiego - tylko północne powiaty.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek, wojewoda wysłał w poniedziałek pismo do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, w którym wnosi "o rozważenie podjęcia stosowanych kroków do poszerzenie strefy małego ruchu granicznego o miasto Ełk, powiat ełcki i południowe powiaty warmińsko-mazurskiego". Oznaczało by to objęcie strefą całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Z inicjatywą poszerzenia strefy wyszedł pod koniec stycznia tego roku samorząd Ełku. Radni ełccy wysłali wówczas taki wniosek do premiera Donalda Tuska i szefa polskiej dyplomacji. Jak powiedział we wtorek prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz nie otrzymał jeszcze odpowiedzi w tej sprawie. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że jest to sprawa wymagająca czasu.

Wojewoda w piśmie wysłanym do ministra Sikorskiego napisał, że popierając radnych Ełku, którzy chcą poszerzenia strefy małego ruchu granicznego, kieruje się "troską o rozwój całego regionu".

"Zdaję sobie sprawę, że obecnie obszar MRG (mały ruch graniczny) obejmuje po stronie polskiej 16,5 tys. km 2 (część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego), natomiast po stronie rosyjskiej 15,1 tys. km 2 (cały obwód). Zwiększenie obszaru strefy MRG przy przyjętym kryterium równoważności wielkości jest na pewno sukcesem strony polskiej, nie mniej jednak uwzględniając aspekt społeczny zagadnienia pominięte obszary województwa warmińsko-mazurskiego pozbawiono możliwości pewnej współpracy z najbliższymi partnerem zagranicznym - obwodem kaliningradzkim" - napisał wojewoda Podziewski.

Wojewoda zwrócił także uwagę, że strefą małego ruchu powinien być objęty powiat ostródzki, przez który przebiega fragment drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa. Jak podkreślił, gdyby został nią objęty, to wówczas Rosjanie mogli by korzystać z "siódemki" jadąc z Olsztyna do Elbląga czy Gdańska. Teraz - jak zaznaczył wojewoda - muszą korzystać z objazdów i tym samym dróg niższej kategorii.

Poza strefą małego ruchu granicznego - który obowiązuje od połowy 2012 roku - znalazły się powiaty ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski, nidzicki, szczycieński, piski i ełcki. Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obejmuje cały obwód kaliningradzki.

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim obejmuje na Warmii i Mazurach 11 północnych powiatów leżących przy polsko-rosyjskiej granicy oraz dwa miasta Olsztyn i Elbląg.

Jak mówił pod koniec stycznia prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz decyzja o włączeniu powiatów do strefy małego ruchu granicznego podjęta na podstawie z góry ustalonej, ścisłej odległości 30˙km powiatu od granicy "była wysoce krzywdząca". "Północne granice powiatu ełckiego oddalone są od polsko-rosyjskiej granicy o 34 kilometry" - wyjaśniał prezydent Ełku.

Andrukiewicz mówił, że Ełk to trzecie co do wielkości miasto w województwie, pełniące funkcję ośrodka ponadregionalnego. Jak dodał, miasto szansy na swój rozwój "upatruje w ścisłej współpracy z obwodem kaliningradzkim".

Zaznaczył, że "obecnie współpraca gospodarcza z podmiotami rosyjskimi w powiecie ełckim w porównaniu z powiatami objętymi małym ruchem granicznym rozwija się o wiele mniej dynamicznie i nie˙daje oczekiwanych efektów". "Formalności wizowe i utrudnienia na granicy, w˙tym wielogodzinne kolejki do odprawy celnej nie sprzyjają współpracy" - dodał.

Podróżujący przekraczając polsko-rosyjską granicę według przepisów o małym ruchu granicznym zamiast wiz okazują zezwolenia. Z każdym miesiącem ruch na polsko-rosyjskiej granicy rośnie, Rosjanie w Polsce kupują masowo żywność, artykuły gospodarstwa domowego, elektronikę, odzież. Polacy jeżdżą do obwodu kaliningradzkiego głównie po paliwo, które tam jest dwukrotnie tańsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU