PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda śląski o dwuletniej pracy rządu dla regionu

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 14:55
Wojewoda śląski o dwuletniej pracy rządu dla regionu
Dwa lata rządów PiS pod przewodnictwem prezesa Rady Ministrów pani Beaty Szydło, to lata bardzo ciężkiej pracy - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. (Fot. PTWP/Michał Oleksy)

Przyjęcie ustawy metropolitalnej, uporządkowanie sytuacji w górnictwie, przedsięwzięcia w sferze infrastruktury czy decyzja o lokalizacji COP24 w Katowicach - to niektóre działania dotyczące woj. śląskiego, podjęte w minionych dwóch latach przez rząd, przedstawione przez wojewodę śląskiego.
• Znaczącym dla regionu wydarzeniem było przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, którą 4 kwietnia br. podpisał w Katowicach prezydent Andrzej Duda. 29 czerwca premier Beata Szydło podpisała natomiast rozporządzenie powołujące Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, złożoną z 41 gmin regionu.

• Powołanie do życia Polskiej Grupy Górniczej - według wojewody był to jeden z ważnych etapów restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jarosław Wieczorek podkreślił, że górnictwo nadal w dużej mierze stanowi o potencjalne Śląska.

• Ważnym dla regionu wydarzeniem będzie w grudniu przyszłego roku Szczyt Klimatyczny ONZ (tzw. COP24) w Katowicach, w którym weźmie udział blisko 25 tys. uczestników z całego świata. Podczas obrad mają być wyznaczone kierunki realizacji Porozumienia Paryskiego ws. ochrony klimatu, które ma obowiązywać od 2020 r.

W piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił podsumowanie dwuletniej pracy rządu premier Beaty Szydło z perspektywy woj. śląskiego. Spotkanie odbyło się w tej samej sali historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego, w której ponad półtora roku temu powołano do życia Polską Grupę Górniczą - był to jeden z ważnych etapów restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Wojewoda podkreślił, że górnictwo nadal w dużej mierze stanowi o potencjalne Śląska. - Chcemy, aby przemysł wydobywczy był nadal jedną z najsilniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Wydaje się, że musimy przekonać do tego Europę, ale to jest nasz zasób naturalny, to jest nasze bezpieczeństwo, to nam daje gwarancję - mówił Wieczorek.

Nawiązując do powstania Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła kopalnie i załogę pogrążonej w kryzysie Kompanii Węglowej, a później także Katowickiego Holdingu Węglowego, wojewoda wskazał, że dziś PGG jest stabilnym pracodawcą dla ok. 43 tys. osób. Grupa, produkująca ok. 30 mln ton węgla rocznie, zaopatruje w węgiel energetykę, ciepłownictwo oraz segment komunalno-bytowy.

Adresowaną w dużej mierze do mieszkańców Śląska inicjatywą są także 10-tysięczne rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych, którzy utracili prawo do bezpłatnego węgla. Dotychczas wnioski o to świadczenie złożyło już ponad 233 tys. spośród ponad 235,3 tys. uprawnionych. Termin przyjmowania wniosków upływa w sobotę, a pieniądze mają być wypłacone do końca tego roku. - Rządowi udało się wyasygnować z budżetu państwa prawie 2,4 mld zł - przypomniał wojewoda śląski.

Wieczorek ocenił, że woj. śląskie jest jednym z najważniejszych i najsilniejszych regionów Polski. - To zasługa Polaków, mieszkańców woj. śląskiego, którzy mają w tym ogromny wkład. To ich ciężka praca, zaangażowanie na rzecz regionu i Polski - mówił wojewoda, podkreślając, że pracy jego i podległych mu służb i urzędów przyświeca jeden cel: "służyć tym, którzy obdarzyli nas zaufaniem".

Wśród ważnych dla regionu inwestycji wojewoda wymienił m.in. budowę szybu Grzegorz w należącym do spółki Tauron Wydobycie Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Przypomniał, że rozpoczęto także przywracanie transportu węgla drogą wodną, przy wykorzystaniu Kanału Gliwickiego i Odry - 14 lipca br. w Gliwicach odbył się pierwszy próbny przeładunek węgla z wagonów kolejowych na barki. Aby przywrócić transport po Kanale Gliwickim, rozpoczęto modernizację sześciu śluz - dwie z nich są już wyremontowane.

Krajowy Program Kolejowy - jak podał wojewoda - przewiduje 11 mld zł na realizację 18 projektów kolejowych woj. śląskim; część z nich jest już w trakcie realizacji. Modernizacja obejmuje m.in. odcinki między Częstochową a Zawierciem, między Chybiem a Żorami, Rybnikiem i Nędzą, a także w pobliżu Dąbrowy Górniczej, Czechowic-Dziedzic, Tarnowskich Gór, Zebrzydowic, Bytomia czy Toszka.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.