PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda śląski uchylił plany zagospodarowania Gliwic. Chodzi o uchwałę antysmogową

  • PAP/KDS    29 października 2017 - 09:19
Wojewoda śląski uchylił plany zagospodarowania Gliwic. Chodzi o uchwałę antysmogową
Nadzór prawny wojewody śląskiego uchylił miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego fragmentów Gliwic (fot. pixabay.com)

Nadzór prawny wojewody śląskiego uchylił miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego fragmentów Gliwic, w których określono wymogi dla emisji indywidualnych źródeł ciepła – jako niezgodne z normami regionalnej uchwały antysmogowej.
• Nadzór prawy wojewody śląskiego stoi na stanowisku, że to sejmik województwa (a nie rada miasta) maj wprowadzać ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

• Swoją opinię opiera na zapisach Prawa ochrony środowiska 

• - Do tej pory te zapisy nie były kwestionowane przez nadzór prawny wojewody. Były zgodne i są zgodne z uchwałą sejmiku - uważa Wiceprezydent Gliwic Adam Neumann. 

Miasto odpowiada, że już wcześniej przyjęło kilkanaście miejscowych planów z podobnymi zapisami, do umieszczenia których zostało zobligowane obowiązującym Programem ochrony powietrza woj. śląskiego. Do tamtych dokumentów nadzór wojewody nie zgłosił zastrzeżeń.

Chodzi o dwie uchwały gliwickich radnych z 7 września br. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych pomiędzy tamtejszymi: Aleją Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Portową i ul. Starogliwicką oraz w rejonie ulic Pszczyńskiej, Pocztowej i Płażyńskiego.

Rozstrzygnięciami nadzorczymi z 13 października br. nadzór prawny wojewody uchylił w nich zapisy dotyczące wymaganych wskaźników emisji dla stosowanych indywidualnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe - dopuszczanych m.in. w przypadku braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia do centralnej sieci ciepłowniczej.

Czytaj więcej: Tychy: Większe dofinansowanie na inwestycje w ekologiczne systemy ogrzewania

Miasto dopuściło w takich sytuacjach stosowanie indywidualnych urządzeń na paliwa stałe "o wskaźnikach emisji (ilość zanieczyszczeń w suchych gazach odlotowych w warunkach normalnych, przy zawartości tlenu 10 proc.): tlenku węgla nie większym niż 500 mg/m sześc. oraz pyłu nie większym niż 40 mg/m sześc.".

Stwierdzając nieważność zapisu określającego taki wymóg nadzór wojewody wskazał, że zgodnie z Prawem ochrony środowiska to sejmik województwa może, w drodze uchwały, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Przypomniał też, że 1 września br. weszły w życie przepisy wprowadzonej na tej podstawie tzw. uchwały antysmogowej Sejmiku Woj. Śląskiego z 7 kwietnia 2017 r.

- Należy zauważyć, że kwestionowane przepisy uchwały Rady Miasta Gliwice nie są zbieżne z normami, jakie wprowadził Sejmik Województwa Śląskiego. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wprowadzając uchylone ustalenia (...) Rada Miasta Gliwice naruszyła obowiązujące przepisy (...) ustawy Prawo ochrony środowiska przekraczając swoje kompetencje, poprzez określenie parametrów technicznych i parametrów emisji instalacji, co należy do zakresu obowiązków sejmiku województwa - napisano w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego.

Czytaj więcej: Mazowsze, ustawa antysmogowa: Koniec trującego powietrza?×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.