PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda sprawdza uchwałę o in vitro

  • PAP    13 listopada 2012 - 12:57
Wojewoda sprawdza uchwałę o in vitro

Wojewoda śląski sprawdza, czy w uchwale dotyczącej dofinansowania procedury in vitro dla mieszkańców Częstochowy zgodnie z prawem umieszczono zapis o obowiązku zameldowania.
Częstochowski samorząd dopuszcza możliwość skorygowania uchwały. Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Zgodnie z nią, pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku.

Czytaj też: Gdy forsował finansowanie in vitro nie myślał o rewolucji...

O wszczęciu przez wojewodę tzw. postępowania nadzorczego poinformował we wtorek dyrektor wydziału nadzoru prawnego wojewody śląskiego Krzysztof Nowak.

Jak powiedział, ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Tymczasem - dodał - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca; jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

„W związku tym odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy" - wyjaśnił Nowak.

Nadzór prawny wojewody śląskiego do 28 listopada ma czas na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. W tym czasie samorząd może się ustosunkować do tych zarzutów. Rzecznik prasowy urzędu miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj powiedział, że wydział zdrowia został powiadomiony o tych zastrzeżeniach i zajął się sprawą.

„Pójdziemy w tym kierunku, by wprowadzić drobną poprawkę do programu, czyli ten punkt, w którym jest mowa o meldunku, zmodyfikować. Jak będzie wyglądała zmiana tego zapisu w tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, najpierw sprawa zostanie skierowana na najbliższą sesję rady miasta. Najprawdopodobniej ten wymóg rocznego zameldowania zostanie usunięty z programu tak, aby nie było wątpliwości ze strony nadzoru i program mógł być realizowany" - powiedział Tutaj.

Najbliższa sesja rady miasta jest planowana na 22 listopada. Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par.

W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł. Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Do tej pory do programu zgłosiły się 33 pary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.