PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda sprawdza uchwałę o in vitro

  • PAP    13 listopada 2012 - 12:57
Wojewoda sprawdza uchwałę o in vitro

Wojewoda śląski sprawdza, czy w uchwale dotyczącej dofinansowania procedury in vitro dla mieszkańców Częstochowy zgodnie z prawem umieszczono zapis o obowiązku zameldowania.
Częstochowski samorząd dopuszcza możliwość skorygowania uchwały. Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Zgodnie z nią, pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku.

Czytaj też: Gdy forsował finansowanie in vitro nie myślał o rewolucji...

O wszczęciu przez wojewodę tzw. postępowania nadzorczego poinformował we wtorek dyrektor wydziału nadzoru prawnego wojewody śląskiego Krzysztof Nowak.

Jak powiedział, ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Tymczasem - dodał - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca; jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

„W związku tym odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy" - wyjaśnił Nowak.

Nadzór prawny wojewody śląskiego do 28 listopada ma czas na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. W tym czasie samorząd może się ustosunkować do tych zarzutów. Rzecznik prasowy urzędu miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj powiedział, że wydział zdrowia został powiadomiony o tych zastrzeżeniach i zajął się sprawą.

„Pójdziemy w tym kierunku, by wprowadzić drobną poprawkę do programu, czyli ten punkt, w którym jest mowa o meldunku, zmodyfikować. Jak będzie wyglądała zmiana tego zapisu w tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, najpierw sprawa zostanie skierowana na najbliższą sesję rady miasta. Najprawdopodobniej ten wymóg rocznego zameldowania zostanie usunięty z programu tak, aby nie było wątpliwości ze strony nadzoru i program mógł być realizowany" - powiedział Tutaj.

Najbliższa sesja rady miasta jest planowana na 22 listopada. Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par.

W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł. Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Do tej pory do programu zgłosiły się 33 pary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.