PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda zaskarżył uchwały tworzące sołectwa w Jarocinie

  • PAP    10 kwietnia 2014 - 20:10
Wojewoda zaskarżył uchwały tworzące sołectwa w Jarocinie

Wojewoda wielkopolski skierował w czwartek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi na sześć uchwał tworzących sołectwa w Jarocinie. Uchwały powołujące sześć sołectw w miejsce zlikwidowanych osiedli radni uchwalili rok temu.
Na początku lutego wyrok umożliwiający ich tworzenie wydał NSA. Większość jarocińskich sołectw ma już wybrane władze.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube, powodem złożenia skarg przez wojewodę Piotra Florka było zawarte w wyroku NSA stanowisko o "wiejskim" charakterze sołectwa.

"NSA wskazał, że sołectwa mogą funkcjonować, gmina ma prawo ich tworzenia, jednak zwrócił uwagę na kwestię specyfiki charakteru sołectwa. Nie bez powodu ustawodawca dzieli jednostki pomocnicze na osiedla i sołectwa, te drugie przypisując wsiom. Wykazaliśmy, że sołectwa zostały utworzone na obszarze, które nie ma wiejskiego charakteru" - powiedział PAP Stube.

Jak dodał, brak reakcji na powołanie sołectw w Jarocinie mógłby spowodować podobne decyzje samorządów innych miast - z największymi włącznie.

"Ten wyrok nie pozostawia żadnych wątpliwości, że precedens związany z utworzeniem sześciu sołectw właściwie w centrum miasta jest wypaczeniem prawa. Sami pomysłodawcy utworzenia sołectw nie ukrywają, że chodziło im o pieniądze z funduszu sołeckiego, a nie o usprawnienie jednostki pomocniczej" - powiedział Stube.

Pomysłodawca utworzenia sołectw, jarociński radny Robert Kaźmierczak powiedział w czwartek PAP, że do tej pory w Jarocinie powołano już pięciu sołtysów, szósty ma być wybrany w piątek.

"Po frekwencji na zebraniach widać, że temat sołectw budzi żywe zainteresowanie w Jarocinie. Pojawiają się pomysły na rozdział pieniędzy z funduszu sołeckiego" - powiedział PAP Kaźmierczak.

Uchwały powołujące sześć sołectw w miejsce zlikwidowanych osiedli jarocińscy radni uchwalili w marcu ubiegłego roku. Sołectwa zostały powołane, bo lokalny samorząd liczy na dodatkowe środki z funduszu sołeckiego
. Wojewoda wielkopolski wydał jednak rozstrzygnięcia nadzorcze, orzekające nieważność uchwał. Wojewoda uznał, że miasto Jarocin - jako jedna z większych w województwie wielkopolskim jednostek organizacyjnych na prawach miejskich - nie ma umocowania prawnego do tworzenia "wiejskich" jednostek pomocniczych.

Decyzja ta została przez radnych zaskarżona. W sierpniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił sześć rozstrzygnięć nadzorczych wojewody wielkopolskiego. Wówczas wojewoda skierował skargi kasacyjne do NSA, który oddalił je na początku lutego.

Jak podał Stube, skargi do WSA zostały złożone za pośrednictwem gminy Jarocin. Tamtejszy samorząd ma teraz 30 dni na złożenie ich do sądu wraz z własną odpowiedzią na zarzuty wojewody.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.