PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewódzkie Fundusze w rękach rządu. Regiony apelują do prezydenta o weto

 • MN    11 kwietnia 2017 - 14:31
Wojewódzkie Fundusze w rękach rządu. Regiony apelują do prezydenta o weto
Ustawa - Prawo ochrony środowiska czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. (fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter)

Województwa chcą, aby prezydent zawetował zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska.
• Związek Województw RP uważa, że zapisy projektu przepisów ochrony środowiska uderzają w gwarantowaną konstytucyjnie niezależność samorządów. 

• Ponadto, związek podkreśla, że o niekonstytucyjności zmian głosiły liczne opinie ekspertów, które zostały zignorowane przez rządzących.

• Olgierd Geblewicz, prezes związku i marszałek zachodniopomorski, apeluje o weto do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Regiony, za pośrednictwem prezesa Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i zarazem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, wystosowały pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Województwa chcą, by prezydent skorzystał z „weta”.

- W związku z zakończeniem prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy – Prawo ochrony środowiska  w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej, i co za tym idzie przedłożeniem jej Panu Prezydentowi do podpisu, zwracam się z prośbą o skorzystanie z prawa „weta” wobec niniejszej ustawy – czytamy w piśmie marszałka Olgierda Geblewicza.

Czytaj też: Marszałek Geblewicz obciął pensje członków rad nadzorczych WFOŚiGW

Województwa podkreślają również, że procedowanie ustawy w parlamencie przebiegało w możliwie najszybszym terminie. Wielokrotnie wyrażany przez samorządy głos sprzeciwu dla proponowanych zmian nie był uwzględniany.

Przedstawiciele województw apelowali o odstąpienie od proponowanych zmian również do Senatu, a adresatem podobnych apeli był także rząd. Wśród podnoszonych argumentów wymieniano m.in. niekonstytucyjność w obszarze decentralizacji, naruszenie prawa samorządów do wykonywania zadań publicznych, sprzeczność z zasadą proporcjonalności, a także pozbawienie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej charakteru samorządowej osoby prawnej. 

Czytaj też: Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w ręce ministerstwa

Projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska zakłada zmianę zasad powoływania władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Według projektowanych zmian, rady nadzorcze liczyłyby pięć osób, z których cztery wyznaczałyby NFOŚiGW, minister i wojewodowie, a jedynym przedstawicielem samorządu pozostawałby wiceprzewodniczący rady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • racje PiS = PZPR , 2017-04-11 21:37:21

  Szczecin ... teraz kolej na podpis nieudacznika o 3.15 i wszystko dla PiS następni Obajtkowie i Misiewicze do dojnej krowy i do koryta
 • abcd, 2017-04-11 18:27:29

  Do Szczecin widzi i rozumie: siema hejter! Ile dostajesz?
 • Szczecin widzi i rozumie, 2017-04-11 17:36:32

  PSL i PO dorwały się do funduszy ochrony środowiska i zrobiły tam własne folwarki i przechowalnie byłych burmistrzów, wójtów i innych działaczy partyjnych. Zatrudnienie znaleźli w nich ludzie powiązani towarzysko i rodzinnie z PSL i PO. Najwyższa pora aby przewietrzyć biura funduszy.