PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa mają pomysł na dług

  • wer    12 stycznia 2012 - 09:33
Województwa mają pomysł na dług

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa w imieniu Związku Województw RP zaproponował, aby sumę deficytów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego i ich związków ustalić procentowo w odniesieniu do wielkości PKB.
Podczas posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa w imieniu Związku Województw RP zaproponował, aby sumę deficytów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego i ich związków ustalić procentowo w odniesieniu do wielkości PKB na poziomie nie niższym, niż 0,6 proc PKB rocznie.

W obecnej propozycji zmian założony deficyt nie może przekroczyć 8 mld zł. Marszałek zaznaczył, że optymalny byłby podział dopuszczalnego poziomu deficytu, do którego musi zejść Polska, tj. 3 proc. PKB proporcjonalnie pomiędzy sektor rządowy i samorządowy.  

Czytaj też: Rozmowy nt. deficytu będą kontynuowane

Odniósł się również do art. 243 ustawy, w którym planowane są zmiany i podkreślił, że pozostawienie limitu spłaty zadłużenia zgodnie ze wzorem określonym w artykule uniemożliwia jednostkom spłatę zadłużenia w przypadku uzyskania jednorazowych dochodów, np. sprzedaży nieruchomości, nadwyżki, czy wolnych środków.

Marszałek podkreślił też, że propozycja utrzymania wskaźnika długu 60 proc. równolegle do wskaźników wieloletniej prognozy finansowej powinna być jeszcze raz wzięta pod rozwagę.

Utrzymanie takiego wskaźnika w nowej ustawie utrudnia możliwość pozyskiwania przez samorządy kolejnych środków unijnych, co może wywołać negatywne zmiany w wysokości wskaźników w wieloletniej prognozie finansowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.