PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa pokłóciły się o zakup nowego taboru

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 czerwca 2011 - 06:51
Województwa pokłóciły się o zakup nowego taboru

Sprzeciw czterech marszałków opóźnia zakup nowoczesnych pociągów dla Przewozów Regionalnych. Kolej może stracić 175 mln euro.
Małopolskie, śląskie, podkarpackie i świętokrzyskie – te cztery województwa wycofały się z przetargu na zakup 62 składów elektrycznych dla spółki Przewozy Regionalne – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. O rezygnacji poważnie myślą województwa wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Cztery województwa z południa Polski pisemnie poinformowały o swojej decyzji resort infrastruktury. W Poznaniu i Szczecinie jeszcze się wahają. Marszałkowie chcą kupować pociągi samodzielnie, a nie przez spółkę, której są właścicielami.

Tłumaczą, że dzięki wspólnemu zakupowi województwa usprawnią komunikację w regionie. Nowe pociągi miałyby jeździć w barwach jednego wspólnego przewoźnika. Dziś taką spółkę mają już Śląsk i wielkopolskie.

Pociągi Przewozów Regionalnych każdego dnia dowożą 300 tys. pasażerów, głównie do pracy i szkół.

Bruksela przeznaczyła na wsparcie polskich kolejowych spółek pasażerskich łącznie 375 mln euro. Samorządowa kolej ma do wykorzystania 175 mln euro unijnej dotacji, ale wciąż nie rozpisała przetargu. Teraz zakup staje pod znakiem zapytania, bo rokosz marszałków może doprowadzić do utraty środków.

Przewozy Regionalne w obecnej formie powstały na mocy nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe z 25 kwietnia 2008 r.

Udziałowcami spółki zostało 16 samorządów, które działalność przewoźnika miały finansować na podstawie umów na realizację przewozów w regionach. Coraz chętniej jednak, zamiast rozwijać ofertę, Przewozy Regionalne zakładają własne spółki przewozowe. Tak postąpiły już Śląsk, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Podobny ruch rozważają w Małopolsce i w zachodniopomorskim – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.