PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo może żądać interpretacji podatkowej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 lutego 2011 - 06:40
Województwo może żądać interpretacji podatkowej

Urząd województwa nie jest uprawniony do występowania o interpretację podatkową w VAT. Z wnioskiem może wystąpić tylko województwo, bo to ono jest podatnikiem.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną ministra finansów w sprawie indywidualnej interpretacji w VAT, bo uzasadniony okazał się zarzut naruszenia prawa procesowego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Z przepisów regulujących zasady udzielania indywidualnych interpretacji podatkowych wynika, że z wnioskiem może wystąpić zainteresowany. Jak podkreślił NSA, w razie pytań dotyczących VAT zainteresowanym może być podatnik.

Sąd kasacyjny przypomniał, że jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, podatnikiem VAT nie jest urząd. Zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą, podatnikiem VAT jest gmina, a nie urząd gminy. Ta sama zasada wynika z orzeczeń dotyczących powiatu.

W ocenie NSA analogiczną interpretację należy zastosować do jednostek samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego. We wszystkich tych przypadkach urząd oznacza tylko zbiór rzeczy i osób, które mają ułatwić działania i zapewnić realizację zadań jednostki samorządu terytorialnego.

Osobowość prawną ma zaś gmina, powiat czy województwo. W związku z tym, ponieważ urząd województwa nie jest podatnikiem VAT, nie można było uznać, że jest zainteresowanym, uprawnionym do wystąpienia o wydanie interpretacji podatkowej. Wyrok jest prawomocny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.