PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo podlaskie przekaże 16 mln zł na lotnisko w Białymstoku

  • PAP/MIW    30 października 2017 - 20:07
Województwo podlaskie przekaże 16 mln zł na lotnisko w Białymstoku
Obrady sejmiku województwa podlaskiego. (fot. www.wrotapodlasia.pl)

Z 8 do 16 mln zł zwiększyli w poniedziałek (30.10) radni sejmiku województwa podlaskiego kwotę, którą w 2018 r. samorząd regionu wesprze Białystok w budowie pasa startowego na lotnisku Krywlany. Takie dofinansowanie powinno wystarczyć, by miasto rozstrzygnęło przetarg.
• Za zmianą wieloletniej prognozy finansowej województwa podlaskiego głosowało 17 radnych, nikt nie był przeciw, dziewięciu radnych wstrzymało się od głosu.

• Pieniądze mają pozwolić miastu Białystok rozstrzygnąć przetarg na inwestycję na Krywlanach.

• Okazało się bowiem, że kwota jaką miasto przewidywało na ten cel - ok. 31 mln zł - to za mało, bo firmy, które zgłosiły się do przetargu zaproponowały: 44 mln zł (polsko-litewskie konsorcjum) i 62 mln zł (Budimex).

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił radnym, że do sejmiku o wsparcie wnioskował zarząd województwa i rządząca w samorządzie regionu koalicja PSL-PO. Mówił, że to "odpowiedź na apel radnych PiS" z Rady Miasta Białegostoku, aby pieniądze do lotniska Krywlany dołożyć.

- To jest odpowiedź na apel waszych kolegów - mówił Dworzański do sejmikowych radnych PiS, którzy na wrześniowej sesji, przy podejmowaniu decyzji o wsparciu inwestycji na Krywlanach kwotą 8 mln zł (sejmikowa większość zagłosowała wtedy za), byli temu przeciwni.

Szefowa klubu radnych PiS Elżbieta Kaufman-Suszko powiedziała w poniedziałek, że PiS jest za tym, by powstało lotnisko regionalne jak i lotniska lokalne. Argumentowała, że radni nie wiedzą jak te 16 mln zł będą wydane i "czy skorzystają z tego mieszkańcy".

Marszałek województwa Jerzy Leszczyński (PSL) przypomniał, że przed referendum ws. lotniska regionalnego, które miało miejsce w styczniu 2017 r. (formalnie było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji) zadeklarował wsparcie budowy lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach i - jak mówił - należy się z tego zobowiązania wywiązać.

Czytaj : Białystok rozbuduje lotnisko Krywlany

Leszczyński powiedział także, że budowę lotniska lokalnego popierają przedsiębiorcy, m.in. działająca przy Urzędzie Marszałkowskim Rada Przedsiębiorczości. Dodał, że sugerował biznesowi finansowe wsparcie inwestycji, ale "nie było odzewu na tym etapie". Wyraził nadzieję, że do tematu będzie można wrócić.

Wicemarszałek województwa Maciej Żywno (PO) podkreślał, że wsparcie miasta teraz jest ważne, bo może się okazać, że np. w ponownym przetargu brakująca kwota na inwestycję na Krywlanach może być jeszcze większa, a inwestycja jest przygotowana i gotowa do realizacji.

W poniedziałek inwestycją na Krywlanach mieli zajmować się też radni miejscy. Sprawy zmian w budżecie miasta na 2017 rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej Białegostoku zostały wprowadzone do programu sesji na wniosek prezydenta.

Radni mieli je omawiać w połowie sesji, potem - w oczekiwaniu na decyzję odbywającego się równolegle sejmiku - te punkty przesunęli na jej zakończenie. Choć była już wtedy znana decyzja sejmiku, ostatecznie na wniosek klubu radnych PiS została ogłoszona przerwa w obradach właśnie przed sprawami budżetu i wieloletniej prognozy finansowej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.