PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo podlaskie z rekordowym budżetem

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 16:50
Województwo podlaskie z rekordowym budżetem
- To budżet rekordowy prawie we wszystkich podstawowych parametrach - mówił Jerzy Leszczyński. Fot. PTWP

Rekordowy pod wieloma względami, prorozwojowy, ambitny, z dużym deficytem związanym z inwestycjami, ale bezpieczny - mówił marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński o projekcie budżetu regionu na 2018 r.
• Na poniedziałkowej sesji sejmiku w Białymstoku odbyło się pierwsze czytanie projektu przyszłorocznego budżetu.

• Dochody mają wynieść ponad 825 mln zł, a wydatki 979,5 mln zł.

• Planowane zadłużenie województwa na koniec roku to 190 mln zł.

Deficyt, największy z dotychczasowych, planowany jest na poziomie 153,8 mln zł i będzie pokryty z kredytów - przypomniał marszałek województwa. Planowane zadłużenie województwa na koniec roku to 190 mln zł. Marszałek powiedział, że województwo jest najmniej zadłużonym regionem w Polsce i takim zostanie w 2018 r., mimo zwiększenia poziomu zadłużenia.

Marszałek mówił, że na inwestycje ma być przeznaczonych ok. 600 mln zł, z czego 540 mln zł na drogi wojewódzkie. 470 mln zł na inwestycje ma pochodzić z UE.

- To budżet rekordowy prawie we wszystkich podstawowych parametrach. Mam nadzieję, że założenia zostaną przez państwa zaakceptowane, a zrealizowane inwestycje będą sukcesem wszystkich radnych sejmiku - powiedział Leszczyński.

Planowany budżet nazwał "proinwestycyjnym", bo większość wydatków jest przeznaczona na inwestycje, zwłaszcza na drogach wojewódzkich, w szpitalach, instytucjach kultury. Jego zdaniem to także budżet "ambitny", bo planowane dochody są najwyższe w historii, także największe w historii wydatki, z czym sią wiąże "również wysoki deficyt" - mówił marszałek.

Leszczyński podkreślał, że budżet jest nastawiony na rozwój regionu, bo nowe drogi, które powstaną, ale też lotnisko Krywlany, do budowy, którego samorząd dołoży w 2018 r. miastu Białystok 16 mln zł, poprawią warunki komunikacyjne. A to - jak mówił - ma znaczenie dla potencjalnych inwestorów. Zaznaczył, że samorząd nie jest i nie może być - bo tak stanowi prawo - inwestorem takim jak komercyjne firmy, ale może tworzyć warunki do rozwoju.

Mikołaj Janowski z koalicyjnego klubu PSL powiedział, że projekt budżetu jest "prorozwojowy", nastawiony na infrastrukturę, inwestycje zdrowotne, ale sporo pieniędzy przewidziano też na kulturę.

- Przyjęto bardzo ambitny plan inwestycyjny i to się chwali. Ale wydatki bieżące powinny być tak skrojone, aby mogły być pokryte z bieżących dochodów województwa - mówiła szefowa opozycyjnego klubu PiS Elżbieta Kaufman - Suszko. Dodała, że zgadza się z tym, iż należy wykorzystać dodatkowe środki zewnętrzne na inwestycje i wtedy uzasadnione jest planowanie budżetu pod takie potrzeby. Pytała o to, jak Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest przygotowany organizacyjnie do tak dużych inwestycji drogowych.

- My jako klub radnych będziemy zgłaszać wniosek o zmniejszenie budżetu co najmniej do poziomu wysokości środków niezbędnych na realizację inwestycji, do których uznajemy, że jest to uzasadnione - powiedziała radna.

Marszałek Leszczyński mówił, że 540 mln zł na inwestycje na drogach wojewódzkich to "bardzo ambity wysiłek", na niespotykaną dotąd skalę w regionie. Blisko 428 mln zł z tej kwoty ma pochodzić z UE.

Radny PiS Marek Komorowski mówił, że projekt budżetu jest "odważny, można powiedzieć nawet bardzo odważny, ale trzeba też się zapytać, czy nie za odważny".

- To budżet konieczny, ażeby wykorzystać ostatnie tak duże fundusze unijne - mówił marszałek. Zapewnił, że budżet jest jednocześnie "bezpieczny". - Planowany deficyt nie zrujnuje finansów województwa na przyszłość - ocenił Leszczyński.

W podlaskim sejmiku rządzi koalicja PSL-PO, PiS jest w opozycji.

Przewodniczący sejmiku Jarosław Dworzański powiedział, że drugie czytanie projektu budżetu, prezentacja opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, poprawki i głosowanie odbędzie się na sesji przed Bożym Narodzeniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.