PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo śląskie będzie miało budżet obywatelski

  • PAP/AH    8 maja 2018 - 15:52
Województwo śląskie będzie miało budżet obywatelski
Rozmowy z mieszkańcami o kształcie i mechanizmach budżetu obywatelskiego dla województwa (fot. .slaskie.pl)

Wojewódzkie budżety obywatelskie to nowość. Konkurs na projekt mechanizmu takiego budżetu ogłosił zarząd woj. śląskiego. Samorząd wskazuje, że jego przygotowanie i zaproszenie mieszkańców do współpracy przy nim jest trudniejsze, niż w przypadku jednej gminy.
  • Samorząd województwa chce promować idee partycypacji, czyli zaangażowania obywateli w życie społeczne i publiczne.
  • Na realizację konkursu przeznaczono 100 tys. zł.
  • Oferty należy składać do 16 maja, rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do 12 czerwca.

Pomysł uruchomienia wojewódzkiego budżetu obywatelskiego pojawiał się już w woj. śląskim w poprzednich latach. Został zapisany m.in. w tworzonym przez zarząd województwa - przy udziale mieszkańców i ekspertów - regionalnym programie "Kierunek Śląskie 3.0".

We wtorek (08.05.) urząd marszałkowski woj. śląskiego poinformował o ogłoszeniu "otwartego konkursu ofert na zadania publiczne dotyczące opracowania projektu mechanizmu wojewódzkiego budżetu obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieżowego budżetu obywatelskiego".

Jak wyjaśniono w informacji, samorząd województwa chce promować idee partycypacji, czyli zaangażowania obywateli w życie społeczne i publiczne. Jednym z elementów takiej partycypacji jest budżet obywatelski, czyli wydzielona część budżetu województwa, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy.

Celem konkursu ma być przygotowanie rozwiązań opartych na najlepszych, sprawdzonych wzorach. - Przygotowanie budżetu obywatelskiego dla województwa i zaproszenie mieszkańców do współpracy przy jego rozdzielaniu jest znacznie trudniejsze niż przygotowanie budżetu obywatelskiego dla gminy - zaakcentowali urzędnicy marszałka.

Do udziału w konkursie zaproszono podmioty do tego uprawnione, m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia samorządów czy spółdzielnie socjalne. Na realizację konkursu przeznaczono 100 tys. zł. Oferty należy składać do 16 maja, rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do 12 czerwca.

Efektem ma być projekt mechanizmu wojewódzkiego budżetu obywatelskiego przekazany do urzędu marszałkowskiego do 31 sierpnia.

W programie "Kierunek Śląskie 3.0" - poza wojewódzkim projektem obywatelskim - umieszczono też m.in. projekty rewitalizacyjne, modernizację Parku Śląskiego (już rozpoczynana), ochronę dziedzictwa w ramach Beskidzkiego Obszaru Kulturowego czy modernizację Szlaku Orlich Gniazd (jesienią ma odbyć się współorganizowane z woj. małopolskim pierwsze święto tego szlaku).

Program uwzględnia m.in. postulaty już od pewnego czasu realizowane - jak ograniczanie niskiej emisji czy politykę senioralną i rowerową, jak też zupełnie nowe - jak stworzenie Centrum Dizajnu Społecznego i Przedsiębiorczego.

Inne projekty, które znalazły się w dokumencie, to m.in. stworzenie Funduszu Proinnowacyjnego oraz Regionalnego Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a także Funduszu Rewitalizacyjnego i Akademii Rewitalizacji, oferującej wsparcie doradcze dla samorządów. W dokumencie mowa też np. o budowie nowych połączeń drogowych oraz rozwoju transportu szynowego ze sztandarowym połączeniem kolejowym z Katowic do Pyrzowic.

Pomysł na stworzenie inicjatywy Śląskie 3.0 zrodził się ponad trzy lata temu. Dwa lata temu spisano 28 projektów stworzonych z udziałem ekspertów, uzupełnionych następnie o 30 zgłoszeń mieszkańców. Zbierano je w kilkunastu miejscowościach, które odwiedził tzw. filmobus. Pomysły można też było przesyłać przez internet.

Na początku ub. roku zakończono tworzenie zrębów dokumentu, odtąd władze województwa prowadzą dialog ze środowiskami zainteresowanymi wdrażaniem konkretnych pomysłów w życie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.