PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo środkowopomorskie. Piotr Jedliński: Inicjatywa podejmowana jest już od 1999 roku

  • Michał Nowak    7 lipca 2016 - 14:03
Województwo środkowopomorskie. Piotr Jedliński: Inicjatywa podejmowana jest już od 1999 roku

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński oczekuje konkretów od rządu w sprawie woj. środkowopomorskiego (fot. mat. pras)

• Lider PiS, Jarosław Kaczyński, podtrzymuje przedwyborcze deklaracje o utworzeniu woj. środkowopomorskiego, ale mówi, że pierwszy krok powinni wykonać mieszkańcy.
• Prezydent Koszalina Piotr Jedliński przypomina, że miasto już wyrażało swój pogląd w tej kwestii niejednokrotnie – temat woj. środkowopomorskiego był poruszany już w 1999 roku.
• Nie wszyscy jednak wyrażają chęć utworzenia nowego województwa. Radni Słupska są przeciwni, takie samo stanowisko wyraził już wcześniej zarząd woj. pomorskiego.
Prezydent Koszalina zauważa, że pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego pojawia się w debacie publicznej przy każdych kolejnych wyborach, począwszy od reformy administracyjnej kraju z 1999 roku. Temat ten po raz kolejny wrócił przy okazji ostatniej kampanii parlamentarnej. Teraz stanowisko o utworzeniu siedemnastego województwa podtrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uważa jednak, że nie może być to inicjatywa odgórna, lecz wola mieszkańców.

– Jeśli takie poparcie będzie, to my tę sprawę podejmiemy - zadeklarował szef PiS na antenie Radia Koszalin.

Inicjatywa jest podejmowana już od dawna

– Kilkanaście miesięcy po wprowadzeniu obecnego podziału administracyjnego kraju, w dawnych województwach koszalińskim i słupskim pojawiła się oddolna inicjatywa przywrócenia na mapę 17. województwa – zauważa Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Jak dodaje, za utworzeniem takiego województwa zebrano już nawet 140 tysięcy podpisów mieszkańców regionu, jednak posłowie dwóch kolejnych kadencji Sejmu RP nie zajęli się na poważnie tą inicjatywą. Mowa o latach 2004-2007.

Ponadto Rada Miejska w Koszalinie, w uchwałach z dnia 30 stycznia 1998, 28 grudnia 2001 oraz 24 października 2003 roku, opowiadała się za utworzeniem województwa środkowopomorskiego. Jak podkreśla prezydent miasta, radni obecnej kadencji podtrzymują to stanowisko i zdecydowanie popierają powstanie województwa środkowopomorskiego, a samorząd miasta dał temu swój wyraz 26 listopada 2015 roku. Wtedy podczas sesji rady miejskiej przyjęto uchwałę z apelem w tej sprawie do premier Beaty Szydło.

Rząd wysyła sprzeczne komunikaty 

– Do tej pory Rada Ministrów nie określiła jasno swojego stanowiska w sprawie środkowopomorskiego, wysyłając do opinii publicznej sprzeczne komunikaty – zauważa Piotr Jedliński. – Nie ulega wątpliwości, że w przypadku tak poważnych zmian nadrzędnym powinien być interes i dobro mieszkańców naszego miasta oraz możliwość jego dynamicznego rozwoju. Uważam, że potrzebna jest poważna debata publiczna i głęboka analiza szans i zagrożeń dla województwa środkowopomorskiego – dodaje.

Poparcie dla inicjatywy utworzenia woj. środkowopomorskiego wyraził także prezydent Słupska Robert Biedroń, gdy pod koniec ubiegłego roku zadeklarował wspólnie z Jedlińskim, że będzie wspierać organizację debaty społecznej, dotyczącej zmiany podziału administracyjnego kraju.

Nie wszyscy chcą jednak powstania woj. środkowopomorskiego.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.