PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo zwiększa nakłady na port lotniczy

  • AW/wzp.pl    21 marca 2012 - 18:05
Województwo zwiększa nakłady na port lotniczy

18,7 miliona więcej, niż zakładano na lata 2012 – 2020, otrzyma z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego Port Lotniczy Szczecin – Goleniów. O decyzji skierowania takiej propozycji pod obrady Sejmiku, poinformował marszałek Olgierd Geblewicz.
Zarząd Województwa (sprawdź notowania marszałka) podjął decyzję o skierowaniu pod obrady sejmiku uchwały w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2011 - 2036 oraz w budżecie województwa.

Województwo Zachodniopomorskie jest mniejszościowym udziałowcem spółki Port Lotniczy Szczecin Goleniów. Obecnie posiada udziały w wysokości 8,85 %. Pozostali udziałowcy, to: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze 49, 51 %, Gmina Miasto Szczecin 37,23% oraz Gmina Goleniów 4,42 % udziałów. Spółka od momentu powstania generuje ujemny wynik finansowy, a jej problemy pogłębiło podjęcie przez poprzedni zarząd spółki decyzji o rozpoczęciu inwestycji pn: „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej" w ramach POIiŚ, bez zabezpieczenia finansowania inwestycji i nieodpowiedniej dokumentacji środowiskowej. Następstwem tej decyzji był brak płatności na rzecz wykonawcy robót i zejście wykonawcy z placu budowy.

- Z jednej strony przedkładamy sejmikowi propozycję konstruktywnej pomocy firmie, z drugiej strony stawiamy przed zarządem przedsiębiorstwa bardzo konkretne zadania do wykonania: po pierwsze uzyskanie kredytu, który posłuży na spłatę zadłużenia, a co za tym idzie uniknięcie widma upadłości firmy. Po drugie oczekujemy ponowne przystąpienie do inwestycji i ukończenie jej. Po trzecie i najważniejsze - w dłuższej perspektywie czasu, liczymy, że Port Lotniczy Szczecin-Goleniów wykorzysta zbliżające się szanse i zwiększy liczbę połączeń krajowych i zagranicznych, jednocześnie będzie bardziej dostępny dla mieszkańców Pomorza Zachodniego - mówił marszałek Olgierd Geblewicz i dodał, że wzmocniony zostanie nadzór nad spółką

Na przyszły rok spodziewany się ukończenia finansowanej przez województwo linii kolejowej do Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Już teraz przystosowujemy szynobus, by stał się łącznikiem z lotniskiem, co z pewnością podniesie możliwości rozwojowe i atrakcyjność tego portu - dodał marszałek.

Zarząd Województwa uważa lotnisko w Goleniowie za niezbędny element infrastruktury transportowej regionu. W poczuciu odpowiedzialności, w bardzo trudnej sytuacji dla portu lotniczego, Zarząd Województwa podjął decyzję o dokonaniu zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2011-2036.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.